KOAH Hasatlığı, Sebepleri ve Belirtileri

Son zamanlarda ismi çok sık duyulmaya başlanan KOAH hastalığı en basit tanımı ile bronşlarda oluşan tıkanma anlamına gelmektedir. Bu hastalığın en önemli sebeplerinden biri sigaradır.
KOAH Hasatlığı, Sebepleri ve Belirtileri
Eğer ortalama 20 yıl sigara içilmiş ise ortada kesinlikle bir risk vardır. Bu hastalıktan korunmak için öncelikle sigaranın hayattan tamamen çıkarılması hatta hiç sokulmaması gerekmektedir.

Ortalama olarak 40’lı yaşlardan kendini belli etmekte olan bu hastalık bugüne kadar birçok kişinin nefes darlığı veya benzeri sorunlar ile boğuşmalarına neden olmuştur. Hekimlerin verdikleri bilgiler ile daha da bilgili hale gelen insanlar artık ilk belirtiler de soluğu doktorların yanında almaktadırlar. KOAH hastalığı hakkında araştırma yapan kişiler bu hastalığın cinsiyet ayrımı yapmadığını ve kadın erkek herkesin aynı ordan risk altında olduğunu görebilmektedirler.

KOAH Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Günümüzde birçok KOAH hastası olması ve bu kişilerin yoğun bir şekilde sıkıntı çekmeleri artık insanların bu hastalığa karşı daha tedbirli olmalarına neden olmaktadır. Bilindiği gibi en çok risk altına giren kişiler sigara içen veya zararlı dumanların oluştuğu ortamlarda uzun süre duran kişilerdir.

Son dönemlerde kot üretim atölyelerinde çalışan kişilerin bu hastalığa çok sık bir şekilde yakalandıklarından bahsedilmektedir. Nefes darlığının çok daha ilerlemiş bir hali olan bu hastalık kısa zaman içinde hayatı çekilmez hale getirebilmektedir. Bu sebeple uzmanlar herkesin sigara alışkanlıklarından kurtulmaları konusunda uyarmakta ve KOAH hastalığının riskleri hakkında bilinçli olmalarını önermektedirler.