Kist Belirtilerine Dikkat

Kistler vücutta belirli bir yerde oluşmaz her istediği yerde çıkabilmektedir kistlerin içi genelde sıvı doludur fakat bazen katı da bulunabilirler.
Kist Belirtilerine Dikkat

Kistler genelde tek başlarına büyür ama asla çevredekilere dokulara yayılmazlar genelde kistler kanser tümörü ile karıştırabilmektedir fakat aradaki fark kistler kanser tümörü gibi yayılış göstermezler kistlerin kanser tümörüne dönüşme gibi bir ihtimalleri mevcuttur bu durumda ameliyat işlemi yapılmaktadır. Kistler genel olarak deri üzerinde, göğüste, karaciğer ve yumurtalıkta görülür eğer kistler çoğalırsa polikist oluşur.

Kistin Oluşum Nedeni Nelerdir?

Kistler genelde nedensiz bir şekilde oluşmaktadır bazı durumlarda kistler vücudun gelişim durumunda oluşur. Polikistik kistler genelde böbrekte böbrek borusunda oluşabilmektedir.

Kistin Belirtileri Nedir?

Kistin belirtisi genelde bulunduğu yere göre değişim göstermektedir. Eğer kist deri altında ise bir şişlik hissedilir, eğer kist yumurtalıkta ise karında ağrı oluşur ve büyümesi organlarda sıkışma meydana gelir. Çoğu durumda doktorlar elle hissedebilmektedir bazen ultrason yolu da kullanılarak teşhis yapılabilmektedir.

Bazı kistler şiştikleri için vücutta çeşitli ağrılara yol açabilirler elle bastırıldığında hissedilirler. Kistler bazen kendi kendilerine yok olabilmektedir fakat şu unutulmamalıdır kistler iyi ya da kötü huylu olabilmektedir ve iyi huylu çıksa bile kötü huylu hale gelebilir eğer kistiniz kötü huylu ise bu kanser tümörü haline döndüğünün belirtisi olmaktadır böyle bir durumda genelde ameliyat edilir fakat eğer kist küçük ise ameliyat edilmeyip beklenilebilinme ihtimali vardır bu süreçte mutlaka kist kontrolü yapılmalı ve daima aylık kontrollere gidilmelidir.