Kısırlığa Kök Hücre İle Çözüm

Antalya'nın  Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde bu yıl 19.'su düzenlenen Dünya Tüp  Bebek Kongresi'nde konuşan Dünya Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan; son yıllarda hızla artan kısırlık sorunu için kök hücre çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.
Kısırlığa Kök Hücre İle Çözüm

Çalışmaların on yıldan önce sonuç vermesinin zor olduğunu söyleyen Gürgan, çalışmalar sona erdiğinde ise rahmin zarar gördüğü durumlar ve yapışıklıklar halinde kök hücre ile bebek sahibi olmak üzerine çalışmalar olduğunu söyledi.

Rahim Hasarlarında Kök Hücre

Kök hücreler yardımıyla rahim içi zarı üretilebildiğini söyleyen Gürgan, bu yöntemin kısa sürede hayata geçebileceğini söyledi. Rahim içine konulan kök hücre sayesinde gebelik elde edilebiliyor. Çalışmalar yalnızca kadınlar için değil erkeklerde kısırlık sorunu için devam ediyor dedi. Özellikle hiç sperm bulunmayan erkeklerde kök hücre ile sperm üretimi hedefleniyor.

Şimdiki hedefin yumurta ve sperme sahip olmadığı için şu anki şartlarda bebek sahibi olması imkânsız olan kişiler olduğunu söyleyen Gürgan, çalışmaların hayvanlar üzerinde başladığını söyledi. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda yumurta ve sperm üretiminin sağlandığını söyleyen Gürgan, bu şekilde döllenme sağlandığını ancak insana transfer etmenin risklerinin halen bilinmediğini söyledi. Bu şekilde dünyaya gelen canlıda oluşabilecek riskler ve hastalıkların da henüz belirlenemediğini söyleyen Gürgan, bu çalışmanın uzun vadede sonuç vermesini beklediklerini söyledi. Yaklaşık 10 yıl sonra kök hücre ile bebek sahibi olunabilmesi bereleniyor.