Kışın İncisi Balığın Sağlığa Faydaları

Av sezonunun açılması ile birlikte gözler balıkçı tezgâhları ve tabi ki balık fiyatları konusuna çevrildi. Kışın olmazsa olmaz olan balık, sağlıklı olması nedeniyle de oldukça çok tüketiliyor.
Kışın İncisi Balığın Sağlığa Faydaları

Balığın en bilinen faydası zekayı korumak ve arttırmaktır. Ancak faydaları bununla sınırlı değildir. Vücuda, cilde, göz ve kalbe oldukça faydalı olan balık herkes tarafından tüketilmeli.

Balığı mevsiminde tüketmek oldukça önemlidir. Bu yüzden av yasağı kalktıktan sonra taze balık tüketmek gerekir. Konserve balıklar mecbur kalınmadıkça tüketilmemelidir. Balığın tüketilme sıklığı ise haftada bir olmalıdır.

Balığın Faydaları

Balıkta bol miktarda bulunan Omega-3 sayesinde saçlar ve cilt daha sağlıklı olurken, sedef hastalığına yakalanma riski de azalıyor.

Balıktaki vitamin ve mineralleri balık yağı sayesinde zihni açıyor ve hafızayı güçlendiriyor. Böylece unutkanlık seviyesi de oldukça azalıyor.

Balığın en büyük faydalarından biri de kalp hastalıklarına karşı koruma özelliği. Balık tam bir kalp dostu besin.

Göz Sağlığını Korur

Balığın içindeki fosfor ve A vitaminleri sayesinde balığın göz sağlığına faydası da oldukça yüksek. Hamilelikte kadınların çokça balık tüketmesi, bebeklerin ise çocukluktan itibaren balık yemesi gerekiyor. Haftada ki kere yenilen balık sayesinde göz sağlığının bozulması pek mümkün değil.

Ruh Sağlığını Korur

Balığın faydaları yalnızca fiziksel olarak görülmüyor. Ruh sağlığı için de balık oldukça faydalıdır. Bu yüzden depresyon ilaçları omega 3 içermektedir. Ruh sağlığınız için de balık tüketmelisiniz.

Çocukluktaki beslenme tarzı kişilerin ilerleyen yaşlardaki sağlığını da oldukça etkiliyor. Bu yüzden balık tüketimine küçük yaştaki çocukları alıştırmak ve balığı sevdirmek gerekiyor. Balık tüketen çocuklar yaşıtlarına göre daha zeki olurken, ilerleyen yaşlarda hastalıklara yakalanma riskleri ise bir o kadar az oluyor.

Kemikleri Güçlendirir

Balık, kemiklerin güçlenmesi için de oldukça faydalıdır. Özellikle kılıç balığı kemik gelişimi için oldukça faydalıdır. Sadece çocuklar değil, özellikle kemik erimesi riski olan kadınlar balık tüketmelidir. Hatta menopoz döneminde balık tüketimine özen gösterilmelidir.

Görüldüğü gibi balığın faydaları oldukça fazladır. En sağlıklı balık ise yağ oranı çok yüksek olan somon balığıdır.