Kış Aylarının Davetsiz Misafiri Boğaz Enfeksiyonları

Kış aylarının yaşanmaya başlandığı şu günlerde havaların bir sıcak bir soğuk olmasından dolayı davetsiz misafiri boğaz enfeksiyonları da kendini göstermeye başladı. Peki sıklıkla yaşanan boğaz enfeksiyonlarından korunmak için neler yapılmalı.
Kış Aylarının Davetsiz Misafiri Boğaz Enfeksiyonları

Uzmanlar özellikle enfeksiyonlardan korunmak için elerinizi sık sık yıkayın, toplu taşıma araçlarında korunmaya dikkat edin, bol su ve taze meyve-sebze tüketin uyarılarında bulunuyor.

BOĞAZ ENFEKSİYONLARININ İLK BELİRTİSİ

Yutkunma esnasında boğaz ağrısıdır. Bunu takiben bakteriyel enfeksiyonların başlıca semptomları; yüksek ateş, yaygın kas ağrıları, kulak ağrısı, burun tıkanıklığı, genizde akıntı ve vücutta kırgınlıktır

BOĞAZIN KURUMAMASI İÇİN BOL SU TÜKETİN
Enfeksiyonlardan korunmak için öncelikle vücut direncimizi yüksek tutmalıyız. Yani taze meyve-sebze tüketmeli ve vitamin almalıyız. Boğaz enfeksiyonlarından korunmak için bol su içilmelidir. Boğazın kurulması, boğaz enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Tedavi olarak eğer yüksek ateş yok ise; semptomatik ilaçlar, boğaz spreyleri ve genel soğuk algınlığı ilaçları yeterli olacaktır. Ancak yüksek ateş eşlik ediyorsa, doktorunuzun tavsiye ettiği antibiyotiği kullanmak gerekebilir.

BADEMCİKLERİ ALMAK GEREKEBİLİR
Halk arasında beta virüsü olarak adlandırılan organizma (beta hemolitik streptokok), bir bakteridir. Genellikle bademciklere yerleşir ve vücut direnci düştüğü zaman tekrarlayan enfeksiyonlar yapabilir. Özellikle çocuk yaşlarda yakalanılan bu enfeksiyonlar, ilerleyen zamanlarda vücutta yayılarak eklemleri ve kalp kapağı gibi başka yerleri etkileyebilir. Tedavi olarak ideal yöntem, penisilin türü bir antibiyotik kullanılmasıdır. Ancak yılda 5-6 kereyi geçen bademcik iltihaplarına dikkat edilmelidir. Eğer vücutta yayılım, eklemlerde veya kalp kapakçıklarında tutulum var ise, bademcikleri almak gerekebilir. Beta virüsünün direkt bulaşıcılığı yoktur. Ancak viral enfeksiyonlar bulaşabilir. Bütün enfeksiyonlarda olduğu gibi el yıkama, toplu alanlarda öksürük-hapşırık gibi durumlarda ağzın kapatılması, taze meyve-sebze tüketilmesi ve bol su içilmesi; olası enfeksiyonları önlemede etkili olacaktır.