Kış Aylarında Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Yapılacaklar

Sonbahar kış mevsiminde bağışıklık sistemini korumak zor olabilir. Çünkü çevresel koşulların zorlaşması vücudun daha zor direnç göstermesine neden olur.
Kış Aylarında Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Yapılacaklar

Çünkü hali hazırda ısısını korumaya çalışan vücudun diğer etkenler için savunması zayıflayacaktır. Ancak bu noktada alınacak bazı önlemlerle hastalıkların önüne geçmek mümkündür.

Bol Yeşillik Tüketin

Normal şartlarda yeşillik tüketme alışkanlığınız yoksa en azından soğuk havalarda daha güçlü bir bağışıklık sistemi için maydanoz, tere otu, marul gibi yeşillikleri bolca tüketebilirsiniz. Bunu ot türleriyle sınırlamak zorunda değilsiniz. Meyve çeşitlerini düzenli olarak her gün alarak da güçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.  Yine öğünlerde sebze yemekleri yemek kilo almadan sağlıklı olmanın bir diğer yolu olacaktır. Sebze, meyve ve yeşillik bağışıklık sistemini güçlendiren en iyi besinlerdir.

Spor Yapın

Vücutta her zaman bakteri vardır. Ancak bununla mücadele eden hücreler zayıfladığında kötü hücreler baskın çıkar ve hastalanmanıza neden olur. Bu durumda bağışıklık sistemi devreye girer. Yani hastalıkların en çok görüldüğü dönemler bağışıklık sisteminizin en zayıf olduğu zamanlardır. Ancak spor yaptığınızda hücrelerinizin yenilenme hızı artar ve daha fazla dirençli olursunuz. Daha fazla direnç demek de hastalığı hafif atlatmanız ya da uzun süre hiç hasta olmamanız anlamına gelir.

Sigara Alışkanlığınızı Gözden Geçirin

Sigara içerken etkisi hissedilmeyen ancak zamanla içten içe size hasar veren bir bağımlılıktır.  Bu zarar verdiği yönlerden biri de bağışıklığınızın zayıflamasıdır. Siz de bağışıklık sistemini daha güçlü yapmak için sigara bağımlılığınızı gözden geçirebilirsiniz.