Kemikleri çelik gibi yapacak yöntem! Kemik erimesini önlemek için mutlaka bunları yapın

Özellikle de kadınlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olan kemik erimesine karşı doktoru yapılması gerekenleri açıkladı.
Kemikleri çelik gibi yapacak yöntem! Kemik erimesini önlemek için mutlaka bunları yapın

Kemikleri çelik gibi yapacak yöntem! Kemik erimesini önlemek için mutlaka bunları yapın - Son dönemde görülme sıklığı artan kemik erimesi ciddi sağlık sorunlarına neden olurken doktorlar alınabilecek önlemleri açıkladı.

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporozun, toplum sağlığı açısından çok önemli olduğunu, ileri yaşlarda yaşanan kalça kırıkları nedeniyle yatağa bağımlı yaşamaktan, hatta ölüme kadar götüren sağlık sorunlarına neden olabileceği ifade edildi. Kemik erimesinden korunmanın bazı önlemlerle mümkün olduğunun altını çizen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlarından Uzm. Dr. Şeyma Büyükkömürcü yapılması gerekenleri sıraladı.

KEMİK ERİMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uzm. Dr. Şeyma Büyükkömürcü, “Boyda kısalma ve kamburluk, alçak mesafeden travmasız veya çok az bir travma ile olan düşmelerde bile kemiklerin kırılması, omurgada kemik yoğunluğunun azalması sonucu oluşan çökme kırıklarına bağlı sırt ve bel ağrıları, iç organların sıkışmasına bağlı solunum ve kalp fonksiyon bozuklukları gibi belirtiler, osteoporozu işaret eder” dedi.

KEMİK ERİMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

Kemik erimesine karşı alınabilecek önlemleri de sıralayan Uzm. Dr. Şeyma Büyükkömürcü, “Dengeli ve kalsiyumdan zengin beslenin. D vitamininizi ölçtürerek eksiklik varsa takviye alın. Alkol ve kafeini azaltın, sigarayı bırakın. Kaygan olmayan halı-paspas kullanımı, merdiven ve koridorların iyi aydınlatılması, banyolarda tutunma aparatları kullanımı gibi düşme riskinin azaltacak önlemleri ihmal etmeyin.

Düzenli olarak yerçekimine karşı yapılan ağırlık taşıyıcı egzersizler ve kas güçlendirici egzersizler yapın. Doktorunuz kısıtlamadığı müddetçe, haftada en az 3 kez ve en az 30 dakika kadar yürüyüş, yoga, pilates, tenis gibi sporlar yapın" diyerek dans etmenin ve merdiven çıkmanın bile kemik erimesine karşı koruyucu etkisi olduğunu ifade etti.