Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz içinde yer alan merceğin saydamlığını yitirmesi ile yaşanan katarakt sorunu zaman için daha ciddi sorunlara neden olabileceği için mutlaka zaman kaybetmeden katarakt ameliyatı işlemleri yapılmalıdır.
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu alanda yapılan işlemler kesinlikle uzman hekimler tarafından hijyenik ortamlarda yapılmalıdır. Çoğunlukla yaşı ilerlemiş kişilerde görülmekte olan bu sorun bulanık görme ile kendini belli etmektedir.

Göz doktorları bu durumun kesinlikle ihmal edilmemesini ve yaşanan sorunların daha önemli bir soruna neden olmadan önce çözülmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bu rahatsızlığın tedavisi genellikle tıbbi müdahaleler ile yapılmaktadır. Operasyon sırasında göz içinde yer alan ve artık görevini görmeyen mercekler verilen titreşimler ile parçalanırken aynı zamanda özel bir ekipman ile emilmektedir.

Katarakt Ameliyatı Olmak İçin Kimlerden Yardım Alınmalıdır?

Daha sonra bu merceğin görevini görmekte olan lens benzeri bir madde göz içine yerleştirilmektedir. Bu sayede katarakt ameliyatı tamamlanmaktadır. Bu operasyon ortalama olarak 15 – 20 dakika sürmektedir. Aynı zamanda hasta 1 saatlik dinlenmenin ardından günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Operasyon sırasında dikiş kullanılmaması sebebi ile hastaların iyileşme süreçleri de tahmin edilenden çok daha kısa olmaktadır.

Bu sebeple bu operasyon günümüzde birçok klinikte kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir. Bu da katarakt hastalığının artık ciddi bir rahatsızlık olmaktan çıkmasını sağlamıştır. Katarakt ameliyatı olmak isteyen kişiler doktorlarının onayını aldıktan sonra istedikleri zaman bu operasyonu geçirebilmektedirler.