Kanserde Beslenme Nasıl Olmalı?

Kanserde beslenme ve yaşam koşulları hastalıkla mücadele için en önemli konulardan biridir. Diyet listesi hastaya özel ve metabolizma güçlendirici şekilde olacaktır.

SAĞLIK 24.04.2022, 01:58

Kanserde Beslenme Nasıl Olmalı?

Kanserde beslenme ve yaşam koşulları hastalıkla mücadele için en önemli konulardan biridir. Diyet listesi hastaya özel ve metabolizma güçlendirici şekilde olacaktır.

SAĞLIK 24.04.2022, 01:58
Kanserde Beslenme Nasıl Olmalı?

Kanser çeşitleri ve beslenme türleri arasında paralellik bulunmaktadır. Beslenmedeki artık maddelerin atılamaması kansere neden olan zemini hazırlamaktadır. Genetik ve çevresel etkenler de bu hastalığı tetiklemektedir.

Kanser için Sağlıklı Beslenme Programı

Bir ay boyunca içeriğindeki bazı yiyecekleri uygun olanlarla değiştirerek beslenme programı oluşturulabilir.

Her öğünde sebze yemekleri tüketmelisiniz. Ispanak, pırasa, kuru bakliyat ürünleri, salata türlerini her öğünde almalısınız.

Et yemeklerini ikinci plana atabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi zorlamamanız en önemli konudur. Proteini olabildiğince bitkisel posalı ürünlerden almalısınız. Hemen her gün kuru bakliyat türlerini alabilirsiniz. Vücudunuzdan zararlı maddelerin atılması gerektiğini unutmamanız gerekir.

Yağ tüketirken zeytinyağı, soya, fındık yağı gibi sağlıklı olanlar dışında tüketmemelisiniz.

Karbonhidrat ve şeker birbirine karıştırılmamalıdır.

Doğal meyvelerle karbonhidrat kaynaklı şeker alınabilir. Yapay şeker kanseri direkt olarak beslemektedir. Sağlıklı beslenme konusunu ciddiye almalısınız.

Kuru yemiş çeşitleri tüketirken az miktarda ve işlenmemiş olması gerekir.

Alkol ve diğer tüm zararlı alışkanlıkları bırakmalısınız.

Glutensiz beslenme alışkanlıkları faydalı olacaktır.

Pişirme yöntemi olarak yağsız, haşlama, buharla pişirme vs. yöntemlerine odaklanmak gerekir.

En Zor Kanser Türleri Beslenme ile Düzelir mi?

Kanserin evreleri vardır ve ileri seviye kanserlerde yaşama olasılıkları zorlaşmaktadır. Başlarda ve ortalarda süren kanser belirtileri varsa beslenme ve yaşam tarzı en önemli durum olacaktır. Bu konuda taviz vermemelisiniz. Hayatta kalma olasılığı konusunda her geçen gün yeniliklere bağlı umut da artmaktadır. Neticede beslenme ve yaşam tarzı her daim iyi olmalıdır.

Yaşa Göre Kanser Belirtileri Çözümü

Erken yaşlarda görülen kanserlerden kurtulma olasılıkları daha yüksek olarak değerlendirilebilir. Vücut yenileme hızı en tehlikeli kanser türü için belirleyici olabilir. İleri yaşlarda, 65 ve üzeri yaşlarda kanserle mücadele daha zor olmaktadır.

Çok Spor Yapmak En Tehlikeli Kanserlerin Önüne Geçer mi?

Çok spor yapmak, bazı durumlarda en tehlikeli kanser türü için zemin oluşturabilir. Vücudu sürekli aşırı zorlayan sporlar yerine sağlıklı kalmayı kolaylaştıran sporlar yapılmalıdır.

Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (0)