Kahveyi böyle içiyorsanız aman dikkat! Zararı çok büyük, doktorlar ortaya çıkardı!

Son yıllarda oldukça yaygınlaşan kahve tüketimi için doktorlardan uyarılar ve tavsiyeler geldi. Kahve nasıl ve ne zaman içilmelidir? Kahve nasıl içilirse sağlığa zararlıdır?
Kahveyi böyle içiyorsanız aman dikkat! Zararı çok büyük, doktorlar ortaya çıkardı!

Kahve kültürü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygın bir içecek kültürü haline geldi. Güne zinde başlamak isteyenlerin tercihi olan kahve faydalı ve zararlı olmak üzere çeşitli, etkilere sahip olabiliyor. Uzmanlar kahvenin insan sağlığı üzerine etkilerini bir süredir araştırıyorlar. Bu araştırmadan oldukça çarpıcı sonuçlar çıkıyor. Kahve tüketmek faydalı olabileceği gibi zararlı da olabiliyor.

SABAH KAHVE İÇİLİRSE NE OLUR?

Kahve tiryakilerini üzecek ve kahve alışkanlığının şeklini biraz değiştirecek bilimsel araştırma sonucu ortaya çıktı. Genellikle sabahları insanlar henüz kahvaltı dahi yapmadan kahve içip güne öyle başlıyorlar. Ancak bunun büyük bir zararının olduğu tespit edildi. Güne kahve ile başlamak vücutta anormal değişikliklere neden oluyor. İnsan zihninde gerçekleşen bu değişiklik ise psikolojik dengesizlikleri beraberinde getiriyor. Vücut dengesini kaybedince insanlar çok daha sinirli olabiliyorlar.

YEMEKTEN HEMEN SONRA KAHVE İÇMEYİN!

Yemeklerin hemen ardından kahve tüketmenin ise farklı zararları bulunuyor. Kahve eğer hemen yemeğin ardından içilirse alınan besinlerin etkisi ortadan kalkıyor. Vitaminlerin ölmesi sağlandığı için beklenen fayda görülemiyor. Yapılan araştırmaya göre yemek sonrası içilen kahve vücuttaki demir emilimini yüzde 80 oranında azaltıyor ve bir süre sonra demir eksikliği baş gösteriyor. Bu da başta kansızlık olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor.

Yemeğin hemen ardından içilen kahve diş sağlığına da zarar veriyor. Kahve yemeklerin ardından içildiğinde vücutta kalsiyum emilimi de azalıyor. Yeteri kadar kalsiyumu depolayamayan kişinin dişleri güçsüzleşiyor. Bu şekilde dişler çok daha kırılgan bir hale geliyor. Bunun yanında diş etleri de tahriş olup çekiliyor.

Uzmanlara göre ideal kahve içme zamanı da belirlendi. Yemeklerden 2 saat sonra içilecek kahvenin insana çok faydalı olacağı bildirildi.