Kadınlarda menopoz yaşı düştü! İşte erken menopoz belirtileri

Türkiye'de menopoz yaşı dünya ortalamasının altına düştü, kadınlarda erken menopoz sıklığı arttı.
Kadınlarda menopoz yaşı düştü! İşte erken menopoz belirtileri

Kadınlarda menopoz sorunları erken dönemde menopoza girilmesi durumunda daha da artarken ne yazık ki Türkiye'de menopoz yaşı dünya ortalamasının altına düştü. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Habibe Radiye Akgün, menapozla ilgili dikkat çekici bir açıklama yaptı. Dr. Akgün, dünyada menapoz yaşının 45-55 olduğunu ama ülkemizde ise 45-49'a kadar düştüğünü belirtti.

Menapoz dönemi hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Habibe Radiye Akgün, menopozun da aynı ergenlik dönemi gibi kadınların normal yaşamında, süregelen süreçlerden biri olduğunu, hormonlardaki dalgalanmalar sonucunda hem kadının fizyolojisinde hem de ruh halinde değişiklikler meydana getirebildiğini ifade etti. Peki, menopoz ne demek, kadınlarda menopoz belirtileri nelerdir?

ERKEN MENOPOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Op. Dr. Habibe Radiye Akgün “Menopoz kelime manası olarak mens ve paus kelimelerinden oluşur. Mens ay demek paus da durmak demek yani kelime manası olarak ay halinin sona ermesi manasına gelmektedir. Kişinin menopoza girdiğini söyleyebilmemiz için yaklaşık 1 yıl boyunca adet görmemesi ya da hormonlarının menopoz düzeyinde olması gerekmektedir.” dedi.

Adette düzensizlik, adet görmeme, geceleri ateş basması, terlemeler, ciltte kuruma, kırışıklık artışı, vajinada kuruluk, cinsel isteksizlik, kemik kaybında artış gibi şikayetler olabildiğini belirten Op. Dr. Habibe Radiye Akgün, “Menopozda hastalarımızın şikayetlerine göre tedaviler düzenlenir. Bunlar bazen hormon tedavileri bazen de bitkisel takviyeler ve vitaminlerdir“ diye ekledi.

KADINLARDA MENOPOZ YAŞI KAÇ?

Dünya genelinde kadınlarda menopoz yaşının 45 - 55 olduğunu belirten Dr. Akgün Türkiye'de ise bu yaşın 47 - 49 seviyesine kadar düştüğünü ifade etti. 40 yaşından önce gelişen menopoz erken menopoz olarak değerlendirilirken menopozda kemik ölçümünün çok önemli olduğu ifade edildi.