Kadınlarda görülme sıklığı arttı! İşte meme kanseri belirtileri

Son dönemde kadınlarda görülme sıklığı artan meme kanserinin en erken evre belirtileri açıklandı.
Kadınlarda görülme sıklığı arttı! İşte meme kanseri belirtileri

Kadınlarda görülme sıklığı arttı! İşte meme kanseri belirtileri - Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kanser hastalığı tanısı konulan kişi sayısında rekor artış yaşanmaya devam ediyor.

Bir yandan GDO'lu gıdalar bir yandan da hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler kanser vakalarında artışa neden olmuştu. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sinan Tezer, Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında açıklamalarda bulundu. Tezer; erken teşhis hayat kurtarır. Sadece bir slogan değildir, gerçekten hayat kurtarır” dedi.

MEME KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Meme kanseri, her sekiz kadından birinde görüldüğüne dikkat çeken Tezer, “Fakat erken teşhis edildiğinde tedavi şansı yüksek bir hastalıktır. Meme kanseri, meme dokusundaki normal hücrelerin bozulmaya uğrayarak kanser hücrelerinin oluşması ve kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla oluşmaktadır. Meme kanseri hakkında bilinçli olmak, önlem alma açısından oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

Hastalığın başlıca belirtileri hakkında bilgi veren Tezer, “Memede ele gelen şişlikler, memede gözle görülür değişiklik, meme bölgesinde renk değişikliği, meme ucundan akıntı alması ve koltuk altında fark edilen şişliklerdir. Meme kanseri, erken teşhis edildiğinde tedavide başarı şansı yüksek bir kanser türüdür. Periyodik meme muayenesi ve mamografi, ultrasonografi gibi yöntemlerle teşhis edilir. 40 yaşından sonra meme kanseri riskinin artması ve ortalama meme kanseri görülme yaşının 51 olduğu bilgisi, bu yaş aralıklarında özellikle düzenli kontrollerin ve tarama programlarının yapılmasının önemini ortaya koyar” ifadelerini kullandı.

Meme kanserine karşı kadınları uyaran Tezer 40 yaşından sonra tüm kadınların yılda en az yılda bir kere meme muayenesi olması gerektiğini ifade etti. 20- 40 yaş arası kadınların ise en az 3 yılda bir muayene olması istendi.