Kaçış sendromu hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Mehmet Ali Erbil ile öğrendiğimiz kaçış sendromu hastalığı nedir merak edenler için bir bilgi makalesi hazırladık.

SAĞLIK 07.07.2019, 18:35

Kaçış sendromu hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Mehmet Ali Erbil ile öğrendiğimiz kaçış sendromu hastalığı nedir merak edenler için bir bilgi makalesi hazırladık.

SAĞLIK 07.07.2019, 18:35
Kaçış sendromu hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?
Tedavisi olmayan hastalıklar grubunda olan kaçış sendromu hastalığı Mehmet Ali Erbil’i son yıllarda esir alan hastalık olarak biliniyor. Dünyada sadece 791 kişide görülen bu hastalık çok ilginç belirtiler içeriyor. Capillary Leak Syndrome olarak bilinen ve kanın yoğunluğunu arttırarak tansiyonu düşüren bu hastalık kişinin yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor.

İlk olarak Clarkson tarafından 1960 yılında teşhis edilen hastalık, tekrarlayan şoklarla kendini gösteriyor ve grip gibi halsizlik, yorgunluk ve hafifi ateş belirtileri eşlik ediyor. Hastalık damarlardan protein, mineral ve su sızması olarak tanımlanıyor. Ülkemizde sadece Mehmet Ali Erbil de görülen bu hastalık, ünlü şovmenin evinde düşüp kemiklerini kırması sonucu nüksetmişti.

Kaçış Sendromu Belirtileri
Hastaların genelde benzer belirtiler gösterdiği kaçış sendromu belirtileri beden boşluklarına sıvı kaçışıyla kan basıncı dengesinin bozulması anlamına geliyor.

- Halsizlik, yorgunluk,
- Septik şok
- Kusma,
- Kas ağrıları
- Karın ağrısı
- Akciğer ve kalp zarında sıvı birikmesi
- Hastanın sürekli yorgun hissetmesi
- Vücudun direncinin azalması

Bu belirtiler ölümcül sonuçlanabilir. Bu yüzden kortizonlu ilaçlar ya da farklı tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Sıvı elektrolit tedavisi, birden fazla organın çalışmasını önlemesi durumunda yaşam destek üniteleri gerekebilir. Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’i 8 ay hastanede yatıran hastalık tedavi edilmezse ölümle sonuçlanıyor. Çünkü vücut sıvıları sızıntısı ciddi bir hastalık olan bu duruma neden olabiliyor.

Tedavisi Değişkendir

Hastanın o anki bulgularına göre değişen tedavi seçenekleri, böbrek, kalp ve beyin gibi hayati organların etkilenme durumuna göre değişmektedir. Sürekli takipte olması gereken hastalar son derece özenli bir tedavi yöntemine tabi tutulmalıdır. Kortizon tedavisi nedeniyle kilo almaya neden olan bu hastalık kişinin yaşamını ciddi bir tehlikeye sokar.

Hastanın yürümesine bile engel olan durum iyi bir tedavi sonrası normal yaşantıya dönme sürecini kolaylaştıracaktır. Kaçış sendromu tedavisi hasta sayısının azlığı ve hastalığın çeşitliliği nedeniyle farklılık göstermektedir. Yorgunlukla kendini belli eden bu hastalığın teşhisinin konması işlerin kolaylaşmasına neden olur. Bu yüzden hastaların hekimlerine tüm şikayetlerini anlatmaları gerekir.

Yorumlar (0)