İşyerinde Sağlıklı Beslenme Önerileri

İşyerinde neler tükettiğiniz, işyerindeki performansımızı etkiliyor. Bu nedenle sağlıklı beslenme ile işyerindeki performansınızı arttırabilirsiniz.
İşyerinde Sağlıklı Beslenme Önerileri

Beslenme Önerileri

1.Düzenli yemek yiyin. Düzensiz beslenmek ya da çalışanların en çok yaptığı hiçbir şey yememek ve kendisini aç bırakmak, kan şekerinizi düşürür, zihin aktivitelerinizi yavaşlatır ve işyerindeki veriminizi düşürür. Bu yüzden düzenli ve mümkünse ara öğünlerle beslenmeye özen gösterin.

2.Mutlaka protein ve lif ağırlıklı bir kahvaltı yapın. Bu hem sizi tok tutacak hem de sindirim sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak, işyerindeki veriminizi arttıracaktır.

3.Rafine karbonhidratlardan ve işlenmiş ürünlerden uzak durun. Bu besinler sizin kan şekerinizi birden yükseltip, birden düşürerek işyerindeki veriminizin azalmasını yol açacaktır.

4.Öğle yemeklerinize dikkat edin. Fast food ve yağlı yemeklerden uzak durun. Mümkün olduğunca ızgara tavuk, balık ve yeşillik tüketmeye gayret edin. Böylelikle kendinizi hafif hissedeceksiniz, çalışırken ağırlaşmayan zihniniz işyerindeki veriminizin artmasını sağlayacak.

5.Meşrubatları hayatınızdan çıkarın. Şekerli ve asitli, kola, gazoz gibi içeceklerden uzak durun. Mümkün olduğunca soda ve su tüketin. Bu gün içindeki stresinizi azaltacaktır.

6.Bol bol su için. Su zihin aktivitelerinin daha hızlı ve seri çalışmasını sağlayacak böylece işyerindeki performansınız önemli ölçüde artacaktır.

7.Çay ve kahve tüketimini azaltın. Fazla kafein tüketmek stresi arttıracağından dikkat dağınıklığına neden olur. Aynı zamanda vücutta bazı vitamin ve minerallerin emilimini azaltıcı etkisi vardır.

8.Hareket edin. 2 saatten fazla sabit kalmamaya özen gösterin. Sağlıklı yaşamak için yemeği ofisinize söylemek yerine, restorana yürümeyi tercih edin. Hareketsizlik, uyuşukluğa ve bel, boyun ağrılarına neden olur.