İngilizlerden kanser aşısı! 7 dakika sürüyor, kemoterapiye gerek kalmıyor!

İngiltere’de yapılan bir uygulama kanser tedavisinde adeta devrim yaptı. 7 dakika süren kanser aşısı ile kanser tedavisinin süresi yüzde 75 oranında kısalıyor.
İngilizlerden kanser aşısı! 7 dakika sürüyor, kemoterapiye gerek kalmıyor!

Dünyada kansere çare olabilmek için bilim insanlarının çalışmaları devam ederken bu hastalıkla mücadele için İngiltere’den olumlu bir haber geldi. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) bugün kanser tedavisi ile alakalı olarak açıklama yaparak yaşanan yeni gelişmeyi duyurdu. Kanser aşısı geliştirildiği açıklanırken bunun kanser tedavisinde devrim etkisi yapacağı bildirildi.

KANSER TEDAVİ SÜRESİ HASTALARI YORUYOR

Kanser hastalığının türüne göre tedavi süreci oldukça meşakkatli oluyor. Kanser hastaları ağır bir ilaç tedavisi altına giriyorlar. Kemoterapi gibi çok yorucu bir tedavi süreci hastalar için hem çok büyük riske neden oluyor hem de iyileşme ümitlerini köreltiyor. Bu tedavi süresinin kısalması kanser ile mücadele büyük bir etki yapacak.

KANSER AŞISI KULLANILMAYA BAŞLANDI!

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede kanser aşısı geliştirildi. Bu kanser aşısının uygulamasının sadece 7 dakika sürdüğü bildirildi. 7 dakikada kanser hastalarının vücuduna kanser önleyici enjeksiyon veriliyor. Böylece yapılması gereken ilaç tedavisinin dörtte üçlük kısmı tamamen ortadan kalkıyor. İngiltere’de şimdi bu kanser aşısının onaylanması bekleniyor. İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu tarafından verilecek olan onayın ardından İngiltere’de sağlık sistemi kanser aşısı hizmetini sunmaya başlayacak.

Kanser hastalarının yaşamını uzatan immünoterapi atezolizumab’ı hastanede şu anda ilaç transfüzyonu yoluyla doğrudan damardan vücuda veriliyor. Bu uygulama da yaklaşık 30 dakika sürüyor ama bazı kanser hastalarında yaşanan damar sorunlarından dolayı bu süre uzayabiliyor. Atezolizumab hastanın kendi bağışıklık sistemi içerisinde kanserli hücreleri seçip tespit edebiliyor. Tespit edilen kanserli hücreyi de yok ediyor. Şu anda sadece akciğer, meme, mesane ve karaciğer kanser türlerinde kullanılabiliyor.

NHS Ulusal Kanser Direktörü Prof. Peter Johnson bir açıklama yaparak, “Bu tedavi dünyada ilk kez uygulanıyor. Bu tedavi ile beraber kanser hastaları hastanede daha az zaman geçirecekler. Kemoterapi ünitelerinde zaman harcamak zorunda kalmayacaklar.” dedi.