İlerleyen Yaşlarda Kemik Sağlığını Koruma Yolları

Vücudun ayakta kalmasını sağlayan kemik sistemi, yaşın ilerlemesine bağlı olarak hasarların görülebildiği bir bölümdür. Özellikle eklem yerlerindeki sıvının azalması gibi sorunlara sıkça rastlanır.
İlerleyen Yaşlarda Kemik Sağlığını Koruma Yolları

Yine iskeletin eğilmesi, daha kolay kırılır hale gelmesi de yaşa bağlı kemik sorunlarından bazılarıdır. Ancak günlük hayatınızda alacağınız önlemlerle yaş ilerlemesine rağmen sağlıklı bir iskelet yapısı sağlayabilirsiniz.

Her Gün Yeterli Kalsiyum Alın

Kemikleri besleyen en önemli besin takviyesi kalsiyum içeren yiyecek ve içeceklerdir. Süt ürünlerinde yoğun şekilde görülen kalsiyumu her gün düzenli olarak aldığınızda mevcut iskelet sisteminizin ve diş sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Zararlı Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Herkesin vücudunda basit ya da zor değişik hastalıkların potansiyeli vardır. Ancak bunlarla mücadele ederken dayanıklılık ve direnç geliştirmeniz önem kazanır. Zararlı maddeler bağışıklığı azalttığı için bunlardan kurtulmanın yollarını arayın.

Genetik Araştırma Yapın

Genetik etkenler iskelet sisteminizin ilerleyen zamanlarda nasıl olacağı hakkında bilgi verebilir. Ailenizde, yakın akrabalarınızda yaşlanan kişilerin nasıl sorunlarla karşılaştıklarına bakın ve sizde de olası sorunların olabileceğinin farkına varın. Bazen sorunların erken farkında olmak ciddi bir yarar sağlayabilir.

Spor Yapın

Yaşınızın ilerlemesine rağmen sağlıklı bir iskelet yapısı olması için en etkili çözümlerden biri spordur. Bunu yaşlı olmasanız da alışkanlık haline getirerek yatırım yapabilirsiniz. Spordan kasıt zorlu antrenmanlar değildir.  Kendi sevdiğiniz bir hareketi devam ettirerek sağlığınızı uzun vadede koruyabilirsiniz. Her gün 20-30 dakikalık yürüyüş bile iyi gelecektir. Bunu alıştıkça artırabilirsiniz.