Her Gün Peynir Yemek Kalbe İyi Geliyor

Her gün yenilen 40 gram peynir ile kalp sağlığı ve inme riskini azaltabilirsiniz. Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı olan peynirler, sadece lezzeti ile değil şifası ile de tercih edilecek.
Her Gün Peynir Yemek Kalbe İyi Geliyor

Medical News Today tarafından yapılan haber ile peynirin insan sağlığına etkileri araştırıldı. Yapılan son araştırmalar peynirin kardiyovasküler hastalığına peynir alımının etkileri üzerine yapıldı. Yapılan 15 gözlemsel çalışmanın analizi yaparak sonuçlar elde edildi.

Kalp Hastalığı ve İnme Riskini Azaltıyor

Çin’de bulunan Soochow Üniveristesi’nde görev yapan Li-Qiang Qin ve meslektaşları tarafından peynir üzerinde çalışmalar yapıldı. Çalışmanın sonuçları ise Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlandı.

Daha önce 2015 yılında araştırmaya göre en popüler peynir cheddar ve mozzarella peyniri olarak belirlenmişti. Peynirin çinko, kalsiyum, A ve B-12 vitaminleri ile sağlığa yararlı daha pek çok besin maddesi içerdiği kabul edilmiş ancak kolestrol seviyesini yükselteceği belirtilmişti. Bu nedenle de kalp hastalığı ve inme riskini arttıracağı belirtilmişti.

Veriler Tersine Döndü

Son yapılan çalışma ile 2015 yılındaki çalışmanın aksi bulgulara rastlandı. Çin’de yapılan çalışmalar ise düzenli peynir tüketmenin kalp sağlığını olumlu etkilediğini ve inme riskini azalttığını gösterdi.

Kolesterolün yükselmemesi için doymuş yağ tüketiminin az olması gerekiyor. Peynirdeki doymuş yağ oranının yüksek olması uzmanları tedirgin ediyor.  Amerikan Kalp Derneği günlük kalorinin yüzde 5-6’sının doymuş yağlardan oluştuğunu ve bu sınırı geçmemek gerektiğini belirtiyor. Bu sınırı geçmemek için süt ürünlerini çok fazla tüketmemek gerekiyor. İşte bu çelişkiyi düşünen uzmanlar fazla peynir tüketimini önermiyor.

Peynirin Faydaları

Peynirin en bilinen özelliği kalsiyum içeriğidir. Ayrıca peynirde A, C, D, E ve K vitaminleri de bulunmaktadır. özellikle A vitamini oldukça fazladır. B6 ve B12 vitaminleri de peynirde çokça bulunmaktadır.

Peynirin içinde çok sayıda mineral ve vitamin bulunmaktadır. Kemik ve diş sağlığının korunması için süt ve süt ürünlerin oldukça çok faydası vardır. Özellikle peynir her sabah tüketilmesi açısından vücuda oldukça faydalıdır.

Yapılan araştırmalar birbirinin aksini söylüyor olsa da organik bir peynirin normal seviyelerde tüketilmesi sağlık için faydalıdır.

İlgili Haberler