Gözde bu belirtiye aman dikkat! Şeker hastası olabilirsiniz

Gözlerin kalbin değil sağlığın aynası olduğu ortaya çıktı. Gözünüzde bu belirtilere aman dikkat sizde de varsa şeker hastası olabilirsiniz...
Gözde bu belirtiye aman dikkat! Şeker hastası olabilirsiniz

İZMİR (İHA) - Son yıllarda tüm Türkiye'de olduğu gibi dünyada da şeker hastası olan kişi sayısı rekor oranda artarken doktorlar şeker hastalığına karşı önemli uyarılarda bulundu. Erken evrede yakalanan şeker hastalarının tedavilerinin daha kolay olduğu, hastalığın verdiği zararların en aza indirilebildiği belirtilirken vatandaşların bu belirtilere karşı dikkatli olmaları istendi.

ŞEKER HASTALIĞI VE YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR, GÖZDE HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKAR?

Göz Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Berna Şahan yapmış olduğu açıklama ile diyabet ve yüksek tansiyon hastalıklarının genellikle göz numarasında ani değişiklikler ve görmede bulanıklık gibi belirtiler verdiğini belirtti.

Şahan, bu şikayetlerin retina hastalıkları ve katarakt yönünden araştırılması gerektiğini söyledi. Görmede bulanıklık, kızarıklık, ağrı, göz kuruması şikayetlerinin retinada değişikliklere sebep olabilidiğine değinen Şahan, “Bu şikayetler romatizmal hastalıklar, üveit, sistemik lupus gibi bağışıklık sistemi hastalıklarının da göstergesi olabilir” dedi. Op. Dr. Berna Şahan, görmede ani bulanıklık, görüş kaybı, görüş alanında daralma gibi şikayetlerin MS, beyin anevrizması, beyin tümörleri, beyin kanaması ve kafa içi basınç artışı gibi rahatsızlıkların işaretçisi olabildiğine dikkati çekti. Şahan, kalp-damar hastalıklarının da göstergesi olabildiğine değinerek, şunları söyledi: “Gözde kanlanma, göz damarlarında kanama gibi belirtiler kalp- damar hastalıklarının belirtileri olabilir. Gözün beyaz kısmının sararması, hepatit gibi hastalıkların habercisi olabilir. Yine göz renginin birbirinden farklı olması, renginin soluk olması, göz bebeklerinin büyüklüğünün birbirinden farklı olması, ani ortaya çıkan şaşılık, göz kapağı seyirmesi gibi değişiklikler de önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu tür durumlar olduğunda uzmana danışmayı ihmal etmeyin.”

GÖZ MUAYENESİ KAÇ YILDA BİR YAPTIRILMALIDIR, ÇOCUKLARDA İLK GÖZ KONTROLÜ HANGİ YAŞTA OLUR?

OP. Dr. Şahan yapmış olduğu açıklamasında çocuklarda ilk muayenin 1 yaşında, hiçbir sorun çıkmazsa ikinci muayenenin 3 yaşında ve okul çağında ise her sene rutin göz muyaenesi yaptırılması gerektiğini söyledi. Yetişkinliklerde de yılda en az 1 kere göz muayenesi gerekirken uzun süre ekrana bakarak çalışan kişilerin ise 20 dakika da bir gözlerini dinlendirmesini ve koruyucu gözlük kullanmaları önerisinde bulundu.