Göz Kaşıma Hareketindeki Büyük Tehlike

Birçok kişi uykusu geldiğinde, bilgisayar başında uzun süre kaldığında ya da göz problemleri yaşadığında gözlerini ovuşturur. Oysa gözleri ovuşturmanın zararları sandığınızdan çok daha tehlikeli olabilir.
Göz Kaşıma Hareketindeki Büyük Tehlike

Yorgunluk ve uykusuzluk söz konusu olduğunda gözlerde kaşınma ve ovuşturma ihtiyacı söz konusu olabiliyor. Bu durumda gözlerin kaşınması enfeksiyon ve kornea yapısındaki birçok bozukluğa neden olabiliyor. Çünkü birçok göz hastalığına zemin hazırlayan bu durumda, ellerdeki mikropların göze ulaşması, kornea nakline uzanan sonuçlarla görme kayıplarının yaşanması söz konusu olabiliyor.

Keratokonus 20 ve 40 Yaş Arası Görülüyor

Her iki gözü de etkileyen bu sorun iltihaplı kornea dokusuna ve incelmeler, öne çıkmalar gibi sorunlara neden oluyor. Bu da bilgisayarda yazı yazma, araba kullanma ve kitap okuma gibi faaliyetlerde güçlüklere neden olabiliyor. Bu yüzden göz sağlığının olumsuz etkilenmemesi için aşağıdaki belirtiler sizde varsa mutlaka bir göz doktoruna gitmeniz gerekecektir.

  • Gözlerde sürekli kaşınma, yanma,
  • Bulanık görme, batma ve kızarıklık,
  • Görme kayıpları,
  • Gözlük kullanmaya rağmen gitmeyen görme sorunları,
  • Gözlerde ağrı gibi sorunlarınız varsa keratokonus olabilirsiniz ve hemen bir göz doktoruna gitmeniz gerekecektir.

Görme konusunda sorun yaşayanlar için uygun bir tedavinin yapılması sonucu halen düzelme yoksa ameliyat hatta kornea nakli bile gerekebilir. Bu yüzden mutlaka tedavi için gerekli önlemlerin alınması hususunda kontrollere giderek göz sağlığına özen gösterilmesi gerekmektedir.