Göz altı torbalarına neden olan ve önleyen yiyecekler

Farklı sebeplerden dolayı yaşanacak olan gözaltı torbaları özellikle görünüm açısından istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır.

SAĞLIK 05.09.2019, 10:51 06.09.2019, 16:15

Göz altı torbalarına neden olan ve önleyen yiyecekler

Farklı sebeplerden dolayı yaşanacak olan gözaltı torbaları özellikle görünüm açısından istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır.

SAĞLIK 05.09.2019, 10:51 06.09.2019, 16:15
Göz altı torbalarına neden olan ve önleyen yiyecekler

Kişilerde özellikle morluk, şişkinlik ya da gözaltı torbalarına sebep olan besinler dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Devamlı olarak bu tarz sorun yaşayanların tüketmiş oldukları besinlere dikkat etmesi gerekir. Beslenme alışkanlıklarınız özellikle bu tarz problemler yaşamanıza neden olabilecek sebepler arasında yer alabilir.

Gözaltı Torbalarına Neden Olan Besinler

  • Konserve Nohut ve Fasulye

Özellikle nohut veya siyah fasulye gibi konserve olarak tüketilen gıdalar sağlık açısından sorun yaşanmasına neden olmaktadır. Konserve içerisinde zamanla oluşan fazla sodyum sağlık açısından problem yaşanmasına sebep olabilir. Aynı zamanda gözaltı torbaları, şişkinlik veya morluklara da sebep olabilir.

  • Domates

İçeriğinde bulunan solanin özellikle şişkinliğe ve iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu nedenle özellikle menülerinizden domatesi çıkarmanız gerekir.

  • Gluten İntoleransı

Çavdar, buğday ya da arpa gibi besinlere alerjiniz olması ya da gluten intoleransınızın bulunması durumunda şişkinlik oluşabilir.

  • Laktoz İntoleransı

Yetişkinlerde de görülen laktoz intoleransı özellikle şişkinliğe neden olabilecek problemler arasında yer almaktadır. Bu nedenle süt ve süt ürünlerinin uzak durulması gerekir.

  • Şeker

Enflamatur yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu nedenle vücutta iltihaplanmaya neden olabilir. Özellikle devamlı olarak yaşanan gözaltı torbalarına neden olan besinler arasında yer almaktadır.

  • Kırmızı Biber

Domates gibi kırmızı biberde iltihaplanmaya neden olabilecek kapsaisin bileşiğine sahiptir. Gözlerin çevresinde oluşacak olan şişkinliğe neden olabilir.

Göz Altı Torbalarını Önleyen Besinler

Gözaltı torbalarına sebep olan besinlerin yanı sıra gözaltı torbalarını önleyen besinler özellikle tüketilmesi gereken besinleri oluşturmaktadır.

  • Maydanoz

Vücuttaki fazla sıvıyı atmaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle tüketilmesi özellikle gözaltında oluşan şişkinlik, morluk ya da torbaların giderilmesine yardımcı olur.

  • Avokado

Yemek yerine maske olarak uygulanması gerekir. Dilim dilim kesilerek gözün üstüne yerleştirilmesi bir 10 dakika bekletilmesi yeterli olacaktır.

  • Yulaf Lapası

Kahvaltıda özellikle yulaf lapası tüketilmesi lif bakımından zengin olması sayesinde gözaltı torbalarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

  • Soğuk Salatalık

Soğutulmuş olan salatalık dilimlerini gözünüzün üstüne koyarak yorgun gözlerin tazelenmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumlar (0)