Gazeteci Hastalıkları Tehlikeli Boyutlarda

Uykusuz geceler, yeni haberlerin heyecanı, uzun mesailer derken stresli mesleklerden olan gazeteciler hastalıklarıyla da gündem oldu.
Gazeteci Hastalıkları Tehlikeli Boyutlarda

Özellikle son yıllarda uzun süre bilgisayar başında kalma gereği ile aşırı nikotin ürünleri tüketmek, çay ve kahve tüketimi, hazır yemek tüketimi ile sağlığı tehdit eden gazeteci hastalıkları konusunda uzmanlar uyarıyor.

Kalp Hastalıkları Konusunda Uyarı

Yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları konusunda risk altında olan meslek grupları arasında olan gazeteciler, uzun süre masa başında haber hazırlamanın ve acil durumların nabız atışlarında ani artışlar, uzun süre soğuk havada kalmak gibi etkiler kondisyonu düşük olan gazeteciler için birçok kalp hastalığını tetikliyor.

Kaygı Bozuklukları Artıyor

Ruhsal rahatsızlıklar da oldukça dikkat çektiği için tehlikeli şartlar altında çalışmak, ölüm, kazalar ve yaralanmalar gibi durumlara çok yakından tanık olan gazeteciler bu durumlar söz konusu olduğunda travma sonrası stres bozukluğu gibi sorunlar yaşıyor. Ayrıca bazı durumlarda tehdit ve baskılar nedeniyle zor durumda kalan gazeteciler uyku bozuklukları, irkilmeler, sinirlilik gibi birçok psikolojik sürecin içinde yer alıyor.

Hızlı Yeme Sorunları

Hızlı yemek yeme ve  sağlıksız gıdalar tüketme söz konusu olduğunda da zor bir durum yaşanabilen gazetecilerin meslek hastalıkları hem fizyolojik hem de travmatik olarak söz konusu olabiliyor. Çabuk yemek yemek ve ara öğünlerde sağlıklı beslenmemek gibi, bel ve boyun fıtıkları, sırt ağrıları da sık rastlanan rahatsızlıklar arasında yer alıyor.