Gastrit, reflü ve ülseri olanlar için hayati uyarı!

Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte pek çok kişi et tüketiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırıyor. Konuya ilişkin uzman isimler özellikle gastrit, reflü ve ülser gibi rahatsızlıkları olanları uyardı.
Gastrit, reflü ve ülseri olanlar için hayati uyarı!

Açıklama Denizli Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. M. Gürkan Haytaoğlu tarafından geldi. Uzman isim bayramda bu rahatsızlığı olan kişilerin et tüketiminde mutlaka dikkatli olması ve mevcut ilaçlarını aksatmaması gerektiğini ifade etti.

Mide problemi olan kişilerin az ve sık yemesi gerektiğini ifade eden Haytaoğlu, bu şekilde olası sindirim sorunlarının da önüne geçilebileceğini belirtti. Büyük ve ağır öğünlerden kaçınılması gerektiğini ifade eden uzman isim su içilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

“MEVCUT İLAÇ KULLANIMI AKSATILMAMALI”

Gastrit, reflü ve ülser gibi hastalıkların tedavisinde düzenli ilaç kullanımının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Gastroenteroloji Uzmanı Dr. M. Gürkan Haytaoğlu, bu hastalıkları olan kişilerin bayram süresince ilaçlarını zamanında almayı unutmamaya özen göstermesini istedi. Haytaoğlu; “Bazı ilaçlar, yiyeceklerle veya içeceklerle etkileşime girerek sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Özellikle asit baskılayıcı ilaçlar ve antibiyotikler, mide asidini azaltarak sindirimi etkileyebilir. Bu nedenle, bu kişiler, ilaçlarını düzenli olarak kullanmaya devam etmeli ve doktorlarının önerdiği dozlarda almalıdır. Gastrit, reflü ve ülser hastaları için ağrı kesiciler ve aspirin gibi ilaçlar sindirim sistemi rahatsızlıklarını kötüleştirebilir. Bu tür ilaçların kullanımından kaçınılmalı veya doktorlarının önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Stres de sindirim sistemini olumsuz etkileyebileceğinden bayram süresince stresten uzak durmaya çalışılması ve rahatlatıcı aktivitelere zaman ayrılması önemlidir. Yemeklerden önce ve sonra kısa yürüyüşler yapmak sindirim sistemini rahatlatır ve stresi azaltır. Acil durumlarda, özellikle gastrit, reflü veya ülser nedeniyle şiddetli ağrılar veya rahatsızlıklar olursa, hemen bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır. Son olarak, bayram süresince sağlıklı beslenme alışkanlıklarını korumaya özen gösterilmeli, belirli besinlerin sindirim sistemini nasıl etkilediği gözlemlenerek doğru seçimler yapılmalı ve sağlıklı bir bayram geçirilmelidir” diye konuştu.

ET TÜKETİMİNE DİKKAT EDİLMELİ

Sindirim sorunlarına sebep olabilecek şekilde beslenmenin sağlığa zararlı olduğunu ifade eden uzman isim mümkün olduğu kadar taze sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi. Su içmenin mutlaka alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini ifade eden Haytaoğlu, gastrit, ülser ve reflü rahatsızlığına sahip olan kişilerin et tüketiminde hassas olması gerektiğini belirtti.

Kaynak:Haber Kaynağı