Et nasıl saklanır ve nasıl pişirilir! Canan Karatay’dan kurban öncesi sağlık tüyoları!

Kurban Bayramına kısa bir süre kalırken et saklama ve et pişirme konusunda araştırmalar hız kazandı. Prof. Dr. Canan Karatay bayram öncesinde et hakkında önemli sağlık uyarıları yaptı.
Et nasıl saklanır ve nasıl pişirilir! Canan Karatay’dan kurban öncesi sağlık tüyoları!

Kurban Bayramı ile beraber kesilecek olan kurbanlıklardan elde edilecek etlerin sağlıklı bir şekilde tüketilmesinin çok büyük önemi bulunuyor. Taze et oldukça hassas bir yiyecek olurken sağlıksız bir şekilde tüketmek büyük zararlara neden olabiliyor. Bunun için de sağlıklı beslenme konusunda uzman olan Prof. Dr. Canan Karatay çok dikkat çeken uyarılarda bulundu.

ALÜMİNYUM FOLYODAN UZAK DURUN!

Etlerin alüminyum folyolara sarılmasının çok büyük bir hata olacağını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, “Etler kesinlikle alüminyum folyolara sarılmamalıdır. Alüminyum vücuttan atılamayan bir maddedir. Bu biriken alüminyum alzheimer hastalığına neden olmaktadır. Etlerin üzerinin örtülmesi için alüminyum folyo kullanabilirsiniz ama kesinlikle etlerle temas etmemelidir.” dedi.

ET NASIL SAKLANMALI?

Et saklama konusunda da konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, “İnsanımız kurbanda temin ettiği etleri saklayarak uzun bir süre kullanabiliyor. Bunda sağlık açısından bir sakınca yok. Yeter ki etlerimizi doğru şekilde muhafaza edelim. Derin dondurucuda etler uzun süre muhafaza edilebilir. Kurbandan gelen etler bir gün buzdolabında muhafaza edildikten sonra derin dondurucuda saklanabilir. Daha sonra çözülerek bu etler tüketilebilir.” ifadelerini kullandı.

ET NASIL PİŞİRİLMELİ?

Sağlıklı bir şekilde et pişirmenin püf noktalarını da açıklayan Prof. Dr. Canan Karatay, “Et pişirirken bazı konulara dikkat etmemiz gerekiyor. Öncelikle çok pişmiş, yanmış etlerden kaçınacağız. Et eğer yanmaya başlamış ve üzerinde siyahlıklar oluşmuşsa orada kanserojen bir özellik olacaktır. Bundan kaçınacağız. Aynı şekilde eti az pişirerek tüketilmesini de önermiyorum. Az pişirilen etlerde bazı bakteriler canlı kalabilir ve bu da sağlığa zararlı olur.” şeklinde konuştu.