ERİS VARYANTI TÜRKİYE’de! Eris belirtileri nelerdir? Eris varyantı nedir, belirtileri, kaç kişide var?

Tüm dünya yaklaşık 2,5 yıl süren koronavirüs pandemisini geride bıraktı. Ancak salgının varyantları peşimizi bırakmadı. Çok sayıda ülkede görülen Eris varyantı Türkiye'de! Peki, Eris varyantı nedir, belirtileri ne, kaç kişide görüldü?
ERİS VARYANTI TÜRKİYE’de! Eris belirtileri nelerdir? Eris varyantı nedir, belirtileri, kaç kişide var?

Tüm dünyada ilk olarak Danimarka’da şubat ayında görülen koronavirüsün yeni varyantı olan eris varyantı artık Türkiye’de! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında eris varyantının artık ülkemizde 9 kişide görüldüğünü söylemişti. Salgın boyutunda olmadığı için endişe edilmesine gerek olmadığını ifade eden bakanın açıklamalarından sonra Eris varyantı belirtileri için araştırmalar hız kazandı.

“ENDİŞE KONUSU SAYILMAYACAK BİR GELİŞME”

Sağlık bakanı Koca yaptığı açıklamasında şunları söylemişti:

“ENDİŞE KONUSU SAYILMAYACAK BİR GELİŞME. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız”

2023/09/15/saglik-bakani-duyurdu-eris-varyanti-turkiyede-goruldu-3f9a9871-w1200xh565.webp

ERİS VİRÜSÜ NEDİR?

Eris varyantı aslında Omicron varyantının bir alt virüsü. Bilimsel adı ise EG.5.1’dir. İlk defa şubat ayında tespit edilen ancak pek çok ülkeye ağustos ayında yayılmaya başlayan varyant için herkes endişeli. Hava sıcaklıklarının düşmesi ve pek çok kişinin yavaş yavaş kapalı alanlara geçmesi salgının ilerlemesi konusundaki endişeleri artırmaya devam ediyor.

ERİS VARYANTI NASIL BULAŞIR?

Eris varyantının ne yazık ki bulaşma şekli çok kolay. Kişinin öksürmesi, hapşırması, konuşma ya da nefes alma sırasında ortaya çıkan küçük damlacıklar karşı tarafın salgına yakalanması için yeterli oluyor.

ERİS VARYANTI BELİRTİLERİ

Eris varyantı belirtileri de bu noktada en çok araştırılan konular arasında yerini alıyor. Omicron varyantının belirtilerine benzeyen Eris varyantı belirtileri ile de dikkat çekiyor. Genellikle boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, öksürme, ishal, baş ağrısı, boğuk ses ve kas ağrısı gibi belirtiler görülebiliyor.

ERİS VARYANTI KAÇ KİŞİDE VAR?

Ülkemizde eylül ayı itibarıyla görülmeye başlanan eris varyantı kaç kişide var? İlk olarak Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamasında eris varyantının 9 kişide görüldüğünü söylemişti. Şu an için hastalığın yayıldığı bilinirken, sayının netliği henüz açıklanmadı.