Epilepsi Hastalığı ve Nedenleri

Son derece önemli ve ciddi bir hastalık olan epilepsi insanların sinir hücrelerinde meydana gelen anormal aktivitelerin beyinin normal aktivitelerini bozması durumudur. 
Epilepsi Hastalığı ve Nedenleri

Yaşanan nöbet sırasında insanlarda geçici olarak bilinç kaybı yaşanmakta ve bu süre içinde hayat ile tüm bağlar tamamen kopmaktadır. Oldukça yaygın bir hastalık olması sebebi ile artık insanlar bu konuda daha bilinçlidirler.

Ani irkilmeler, gözlerin dalması veya burna kötü kokuların gelmesi genellikle bu hastalığın ilk belirtileridir. Bu tip durumların oluştuğu kişilerde en kısa zamanda önlem alınmalı ve mutlaka güvenilir bir hekimden yardım alınmalıdır. Erken teşhisin çok önemli olduğu bu konuda yapılacak olan erken müdahaleler hastalığın ilerlemesini engelleyebilmektedir. Nöbetlerin ne zaman veya nerede geleceği kesinlikle belli olmamaktadır.

Epilepsinin Nedenleri Nelerdir?

Bu sebeple bu hastalığı taşıyan kişiler genellikle psikolojik olarak hayatta kendilerini soyutlamaktadırlar. Fakat epilepsi hastalığı taşıyan kişilerin özellikle psikolojik anlamda morale ihtiyaçları olduğu için toplum içinde her zaman kabul görmeleri ve kendilerini de dışlanmış hissetmemeleri gerekmektedir. Eğer kişiler bir kez nöbet geçirmişlerse bu durum o kişinin epilepsi hastası oldğunu göstermemektedir.

Bu teşhisin konulması için nöbetlerin sık sık tekrarlaması ve aynı zamanda uzman hekimlerin gerekli kontrolleri yapmaları gerekmektedir. Bu hastalığa yakalanma yaşı belli olmadığı için belli bir yaş aralığından söz edilememektedir. Bu sebeple epilepsi hastalığı her yaştan insan için aynı oranda bir tehdit oluşturmaktadır.