En erken evre kanser belirtileri açıklandı! Kanser Testi yayımlandı bu belirtilere dikkat

Son dönemde tüm dünya genelinde kanser vakalarında rekor yükseliş yaşanırken erken evre kanser belirtileri açıklandı.
En erken evre kanser belirtileri açıklandı! Kanser Testi yayımlandı bu belirtilere dikkat

En erken evre kanser belirtileri açıklandı! Kanser Testi yayımlandı bu belirtilere dikkat - Tüm diğer hastalıklardan farklı olarak vücudun kendi kendisine ürettiği bir hastalık olan kanser ne yazık ki son yıllarda görülme sıklığında yaşanan artış ile dikkat çekmişti.

İnsanların değişen yaşam tarzları, kansere neden olan pek çok faktörün artık günlük yaşantının ayrılmaz bir parçası haline gelmesi, fast food beslenme tarzı ve hareketsiz yaşam tarzının benimsenmesi kanser vakalarında görülen artışı tetiklemişti. Kanserin erken belirtileri için uyarı yapılırken bu belirtilerin görülen kişilerin vakit geçirmeden doktora başvuru yapmaları istendi.

KANSER TESTİ! ERKEN EVRE KANSER BELİRTİLERİ NELERDİR?

Açıklanamayan kilo kaybı

Yüksek ateş Kronik halszlik

Güçlü ağrılar Meme, koltukaltı ve ya vücudun başka bölümlerinde hissedilen sert ve hareketsiz kitleler

Ciltteki, özellikle ben ve siğillerde değişiklikler

Ağızda diş etlerinde yoğun kanamalar

Balgamda kan gelmesi ve kronik öksürük

Zamansız vajinal kanamalar

Dışkıda kan bulunması ve uzun süren dışkılama problemleri

İdrarda kan bulunması ve idrar sıklığının değişmesi

KANSER NEDİR, NEDEN OLUR?

Kanser tüm hastalıklardan farklı olarak vücudun kendi kendisine oluşturduğu bir hastalıktır. Sağlıklı her hücre oluşur, çoğalır ve sonra ömrünü tamamlayarak ölerek yerini yeni hücrelere bırakır. Ancak farklı nedenlere bağlı olarak bazı hücrelerde bu düzen bozulur ve hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlar. Öyle hızlı çoğalır ki sağlıklı hücreleri de öldürmeye başlar ve organın işlevini yitirmesine neden olur.

Kanserin nedenleri son derece çeşitli olup genetik faktörler ilk sırada yer alır. Bunun yanı sıra sigara içmek, sağlıksız beslenmek, hareketsiz yaşam tarzı, alkol kullanımı, yoğun güneşe maruz kalmak, kansorejen maddelere maruz kalmak gibi nedenlerde kanser oluşumunu tetiklemektedir. Yine aşırı kilo almak özellikle de göbek bölgesinden kilo almak kanser riskini arttırmaktadır.