Elektronik Sigara Sanıldığından Daha Zararlı

Son yıllarda oldukça meşhur olan elektronik sigara, sigarayı bırakmak için yararlı gibi gösterilse de aslında gerçek durum çok farklı.
Elektronik Sigara Sanıldığından Daha Zararlı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan araştırma ile e sigaranın zararlarının tütün sigaralarından daha fazla olduğu saptandı. Normal sigaralardan daha fazla ağır metal ve silika partikülleri bulunan elektronik sigaralar aksine hastalık yapıyor.

Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Son zamanlarda internet ve sosyal medya kanalıyla herkesin kolayca aldığı elektronik sigaralar, yaş sınırı gözetilmeksizin satılıyor. Bu sigaralar, sigarayı bıraktırmadığı gibi bağımlılık da yapıyor. Elektronik sigaralarda nikotin bulunan kimyasal likitler bağımlılık ve hastalık yapıyor. Elektronik sigara görünüş olarak da kullanış olarak da sigarayı taklit ettiği için zararlarını da devam ettiriyor. E sigara kartuşlarında nikotin sızıntısı olmaktadır. Sızıntı yüzünden cilde daha fazla nikotin alınmaktadır.

E sigara dumanında kalay, gümüş, demir, alüminyum, krom ve nikel gibi pek çok nanopartikül de bulunuyor. Nikotin de bulunan e sigara daha çok bağımlılık yapıyor. Kontrolsüz ve daha yüksek dozlarda alınan nikotin bağımlılığı da arttırıyor. Bu durum baş ağrısı, çarpıntı, ağız ve cilt hastalıklarına sebep olmaktadır. Kalp hastalığı riskini de yüksek oranda arttırmaktadır. Akciğer iltihaplanması hastalığına da davetiye çıkarmaktadır. E sigaranın uzun vade kullanımı sonrası ise riskler artmaktadır. Ayrıca elektronik sigaranın sigarayı bıraktığı yönündeki teşviklerin ise kesinlikle hiç bir bilimsel dayanağı olmadığı açıklandı.