Eğer bunları görüyorsanız Şeker Hastası olabilirsiniz! Bu belirtilere dikkat

Dünyada her geçen gün daha fazla kişide görülen şeker hastalığı için doktorlar uyarıda bulundu.
Eğer bunları görüyorsanız Şeker Hastası olabilirsiniz! Bu belirtilere dikkat

Son dönemde görülme sıklığı artan şeker hastalığı hakkında yeni belirtiler açıklandı.Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sinan Bilgin konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında pek çok kişinin şikayetçi olduğu gözde uçuşmalar için uyarılarda bulundu.

Gözde uçuşmalar, zamanla göz içi sıvısının (vitreus) bozulması sonucu oluşabildiği gibi, altta yatan ciddi sağlık sorunları sebebiyle de meydana gelebiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sinan Bilgin, bu rahatsızlığın tedavi edilmezse körlükle sonuçlanabilecek diğer sebepleri hakkında bilgi verdi.

GÖZDE UÇUŞAN CİSİMLER, UÇUŞMALAR NEDEN OLUR?

Gözde uçuşma sebebinin retinadaki yırtıklar olması durumunda hastanın bu konuyu önemsemesi gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Sinan Bilgin, “Özellikle retinada ve sinir tabakasındaki yırtıklarda, uçuşan cisimlerin yanı sıra ışık çakmaları da meydana gelebilir ve uçuşmalarla ışık çakmalarının olduğu yerde görüntüde kararma, lekeler görülebilir. Bu, retinada yırtık olduğunu düşündürür ve önemli bir sorundur. Bu yırtık zamanında fark edilirse lazerle kapatılabilir. Geç kalındığında o yırtık daha da büyür ve sinir tabakasının ayrılması gerçekleşir. Bu da ciddi ameliyatları gerektirir. Dolayısıyla uçuşan cisimler görüldüğünde, retinada yırtık olabileceği ihtimali akılda tutulmalı” dedi.

Şeker ve tansiyon hastalığında göz içerisindeki kanamalar sonucu da gözde uçuşmanın yaşanabileceğini belirten Doç. Dr. Bilgin, “Şeker ve tansiyon hastalarının bu sebeple belli periyodlarla takip edilmesi gerekir. Ayrıca damar hastalıklarında da gözde uçuşma sorunları yaşanabilir. Bu kişilerin de belli aralıklarla takip edilmesi önemli. Gözde uçuşma yaşandığı fark edildiğinde, kişilerin bunu ihmal etmemesi gerekir” diyerek belirtilerin ciddiye alınması gerektiğini ifade etti. Günlük hayatta pek çok kişinin başına gelen gözde uçuşmalar ve uçuşan cisimlerin doktor kontrolü ile nedeninin belirlenebileceği ifade edildi.