Düzenli Beslenme Alışkanlığı Kazanma Yolları

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenme konusunda tercih edilecek besinler ve sıklığına dikkat edilmesi gerekir.

SAĞLIK 17.03.2021, 09:00

Düzenli Beslenme Alışkanlığı Kazanma Yolları

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenme konusunda tercih edilecek besinler ve sıklığına dikkat edilmesi gerekir.

SAĞLIK 17.03.2021, 09:00
Düzenli Beslenme Alışkanlığı Kazanma Yolları

Gün içerisinde özellikle düzenli beslenme alışkanlığı kazanma yolları beslenme konusunda doğru tercihlerin yapılmasını sağlamaktadır. Beslenme konusunda tercih edeceğiniz gıdalar oldukça önemlidir. Doğru tercihlerin yapılması hem sağlıklı hem de düzenli beslenme ile özellikle yaşanacak aşırı kilo probleminin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Glisemik İndeksi Düşük Gıdaların Tercih Edilmesi

Tüketim konusunda özellikle düşük glisemik indeksine sahip gıdaların tercih edilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle tüketim konusunda yapılacak olan tercihlerde etkili olmaktadır.

Küçük ve Sık Öğünler Tercih Edilmeli

Büyük öğünler ve az yemek yerine sık sık küçük öğünlerle beslenmek doğru bir tercih olmaktadır. Bu nedenle özellikle beslenme alışkanlığını düzenli hale getirmek isteyenler için doğru tercihlerin yapılması gerekir. Belirlemiş olduğunuz ürün aralıklarınızı karıştırarak az miktarda tüketmeniz etkili olmaktadır.

Porsiyon Belirlerken Az Kalorili Gıdaların Tercih Edilmesi

Gün içerisinde tükettiğiniz porsiyonları belirlerken özellikle düşük kalorili gıdalar yer vermeniz gerekir. Yüksek miktarda kalori almamak için her porsiyonda belirli miktarda kalori oranı konulmalıdır. Günlük belirlenen kalori miktarına göre dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda porsiyonların uygun şekilde ayarlanması önemlidir.

Aç Kalmamaya Dikkat Etmek

Gün içerisinde uzun süre yemek yemeden beklememek en önemli noktalardan biridir. Kendinizi aç bırakmanız daha sonraki öğünde daha yüksek oranda beslenmenize neden olmaktadır. Bu durumda anında hızlı tüketim sonrasında vücutta özellikle karbonhidrat ve yağ birikimine sebebiyet vermektedir. Aç kalmadan belli aralıklarla beslenmek önemli konulardan biridir.

Lifli Gıdaların Tüketimine Öncelik Verilmeli

Bağışıklık sistemini desteklemesi ve özellikle tok tutması nedeni ile yüksek lif içeriğine sahip gıdaların tercih edilmesi gerekir. Posalı ürünlerin tüketimi sayesinde boşaltım sistemi daha rahat çalışır.

Günlük Yeterli Düzeyde Egzersiz Yapılması

Gün içerisinde özellikle yeterli düzeyde egzersiz yapılması önemlidir. Kalori hesaplamasının yanı sıra her gün aynı şekilde egzersiz yapımına dikkat edilmelidir. Sağlık açısından özellikle dikkat etmek isteyenler düzenli beslenme alışkanlığı kazanarak zaman içerisinde sağlamış olduğu faydalardan yararlanabilirler.

Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (0)