Duştan sonra bunu yaşıyorsanız UYUZ olabilirsiniz! İşte en büyük belirtisi...

Son dönemde giderek artan uyuz hastalığı konusunda son dakika uyarısı yapıldı. Bu belirti varsa hemen doktora koşun...
Duştan sonra bunu yaşıyorsanız UYUZ olabilirsiniz! İşte en büyük belirtisi...

Duştan sonra bunu yaşıyorsanız UYUZ olabilirsiniz! İşte en büyük belirtisi... - Türkiye'de son dönemde uyuz vakalarında patlama yaşandığı belirtilirken yaşanan artış pek çok kişide tedirginlik yaşanmasına neden oldu.

Kış mevsiminde daha sık rastlanılan uyuz hastalığına karşı uyarılarda bulunan Cildiye Uzmanı Uz.Dr. Ali Yaşar, hastalığın oluşturduğu şikayetleri ve tedavi yöntemlerini anlattı. Yakın mesafe temaslarda hızlı bulaşma riski bulunduğunu ifade eden Uzm. Dr. Yaşar, “Aynı yaşam ortamını paylaşan kişilerin eş zamanlı tedavi edilmeleri çok önemlidir” dedi.

UYUZ HASTALIĞI BELİRTİLERİ! UYUZUN İLK BELİRTİSİ NEDİR?

Kış mevsiminde artan vakalar sebebiyle Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Ali Yaşar, uyuz hastalığına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. Hastalığın her yaş grubunda görülebileceğini ifade eden Uzm. Dr. Yaşar, “Uyuz hastalığı kaşıntılı, döküntülerle seyreden, bulaşıcı ve özellikle toplu yaşam alanlarında daha çok kış aylarında görülen parazitik bir hastalıktır. Etken Sarcoptes Scabiei Hominis adında bir parazittir. Kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla bulaşabilir. Temastan sonra 2 ile 6 hafta arasında semptomlar ortaya çıkabilir” dedi.

Uyuz hastalığına maruz kalan kişilerin şikayetlerini sıralayan Uzm. Dr. Yaşar, şunları kaydetti; “Özellikle geceleri artan, sıcak banyo ve duş ile şiddetlenen kaşıntı en önemli klinik bulgusudur. El parmak araları, el bileğinin iç yüzü, koltuk altları, ayak bilekleri, ayaklar, kalçalar, kadınlarda meme uçları ve erkeklerde genital bölge kaşıntı ve döküntünün görülebileceği vücut bölgeleridir. En belirgin lezyonu parmaklar arasında çizgi halinde görülen, parazitin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli, 1-10 mm uzunluğundaki tünel yapılarıdır. Bunun dışında deride küçük kabarıklıklar ve sertlikler, su toplamaları ve kepekli-kabuklu lezyonlar yapabilir.” diyerek hastalığın erken evre belirtilerini sıraladı. Bu belirtileri gösteren kişilerin mutlaka sağlık kuruluşlarına başvuru yapmaları istendi.