Dünyanın En Korkulu Rüyası Obezite

Obezite ülkemiz ve dünya için oldukça büyük bir sorun haline gelmiş durumdadır. Ve gerekli önlem alınmazsa bu sorun giderek insanlığın geleceğini tehdit eden kronik bir sorun halini almaktadır.
Dünyanın En Korkulu Rüyası Obezite

Obezite yüzünden ülkelerin sağlık harcamalarında önemli artışlar olurken kişilerin çalışma hayatındaki verimi ise oldukça düşmektedir. Ayrıca aşırı kilodan kaynaklanan hastalıklar ve ölümlerde ciddi oranlara ulaşmış durumdadır.

Bu durum önlenemediği takdirde ülkemiz ve dünya genelinde maddi ve manevi birçok zararı olacaktır. Özellikle obezite yüzünden kayıp iş gücü ve sağlık harcamalarının artışı sonucu ülke ekonomileri ciddi anlamda sıkıntıya girmektedir.

Obezitenin Nedenleri

Obezitenin nedenleri oldukça geniş bir yelpazede ele alınmaktadır. Bunların başında düzensiz beslenme alışkanlıkları gelmektedir. Bu düzenlik ve sağlıksız beslenme obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Bunu haricinde hareketsiz bir yaşam sürmekte obezitenin kuvvetli nedenleri arasında yer almaktadır. Çağımızın hayat şartları da bu nedenlere davetiye çıkarmaktadır.

Bunun yanında obezitenin oluşmasında genetik faktörlerde etkilidir. Ama bu genetik faktörlere rağmen sağlıklı beslenme ve düzenli spor alışkanlıkları ile bu durumla başa çıkılabilmektedir. Bazı psikolojik durumlarda obeziteye neden olabilmektedir. İnsanlar farklı psikolojik gelgitler yaşadıklarında beslenme alışkanlıklarında dengesizlikler olmakta buda obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Yine çeşitli hastalıklar için ilaç kullanımı da obeziteyi tetikleyebilmektedir. Çünkü bu ilaçlar özellikle iştah açıcı etkisi ile kişinin beslenme alışkanlığını değiştirmektedir. Bu gibi nedenler karşısında gerekli tedbirler alınmalı ve uzman bir hekime danışılmalıdır.