Dukan Diyeti Gerçekten Faydalı Mı?

Son yıllarda zayıflama uğruna karşımıza çıkan değişik diyetlerden birisi de dukan diyeti diyebiliriz. diyetler genelde insanları bir anda gaza getiren ancak hüsranla sonuçlanan başarısız deneyimlerdir.
Dukan Diyeti Gerçekten Faydalı Mı?

Üstelik diyet lafı bile çok yememize neden olmaktadır. Peki dukan diyeti nedir, gerçekten faydalı mıdır beraber bakalım.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti 4 aşamada yapılan bir diyettir. Her aşamada uygulanan farklı programlarla hedefe ulaşılmaya çalışılır. İlk aşamada hızlı bir şekilde kilo kaybı amaçlanmaktadır. Bu aşamada sadece protein alınması istenir. 72 çeşit proteini yüksek besin ile bir beslenme programı hazırlanır. Ürünlerin kesinlikle yağsız olmasına da dikkat edilir. Diyetle beraber her gün 2 yemek kaşığı yulaf ve 2 litre de su tüketilir. Şekersiz çay, bitki çayları, baharat, limon, sirke gibi gıdalar serbesttir.

İlk aşamanın uygulanma süresi verilmesi amaçlanan kiloya göre belirlenir. 5 kilo altı vermek isteyenlerin 1 gün yapması yeterlidir.

İkinci aşama kilo verilen aşamadır. Bu aşamada bazı günler sırf protein, bazı günler ise sebze ile beslenilir.

Üçüncü aşama kalibrasyon aşaması olarak adlandırılır. Her gün protein ve sebze yenilebilen aşamadır. Meyve ve tam buğday ekmeği için de bu aşamada izin çıkıyor. Kalibrasyon süresi verilmek istene kilo başına 5 gün uygulanabilir.

Dördüncü aşama ise istikrar aşamasıdır. Bu aşamada normal beslenmenize dönerek canınız ne isterse yiyebilirsiniz. Ancak her Perşembe sadece protein yemeniz isteniyor. Bu aşama ile verilen kilo korunmak isteniyor.

Diyetin nasıl uygulanacağı ve hangi öğünde ne kadar yenileceği hakkında geniş araştırma yaparak diyete başlamalısınız.

Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Bu diyet Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından geliştirilmiştir. Diyette görüldüğü gibi birden başlayıp, birden bırakma söz konusu değildir. Alışma ve uyum dönemleri öngörülmüştür. Bu yönüyle diğer diyetlerden oldukça farklıdır.

Düzenli ve kurallara uygun şekilde uygulanan diyet gerçekten sonuç veriyor. Eğer sağlığınız elveriyorsa diyeti sporla da destekleyebilirsiniz. Böylece kilo verme süreciniz daha da hızlanacaktır en önemli husus ise verilen kiloları geri almamak. Bu yüzden istikrar aşamasına dikkat etmek gerek.