DSÖ tüm dünyaya uyarı mesajı gönderdi! Gizemli hastalık döndü 114 ülkede görüldü 156 kişi hayatını kaybetti

Birbiri ardına başlayan yeni salgın hastalıklar Dünya Sağlık Örgütü'nü teyakkuz haline geçirdi üst düzey alarm ilan edildi. Dünya diken üstünde...
DSÖ tüm dünyaya uyarı mesajı gönderdi! Gizemli hastalık döndü 114 ülkede görüldü 156 kişi hayatını kaybetti

DSÖ tüm dünyaya uyarı mesajı gönderdi! Gizemli hastalık döndü 114 ülkede görüldü 156 kişi hayatını kaybetti - Dünya her geçen gün yeni bir afet ve faciayla sınanmaya devam ederken salgın hastalıkların görülme sıklığı da artıyor.

2019 senesinde görülmeye başlayan koronavirüs hastalığı nedeni ile geç kaldığı ididaları ile son derece eleştirilen Dünya Sağlık Örgütü artık işleri daha sıkı tutarken yeni uyarı mesajı yayımladı. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tüm dünyada görülme sıklığı artan maymun çiçeği hastalığı hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI VİRÜSÜ HIZLA YAYILMAYA DEVAM EDİYOR!

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamasında dünya genelinde 90 binin üzerinde maymun çiçeği virüsü vakası görüldüğünü ve 156 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Kovid-19'un BA.2.86 ve EG.5.1 (Eris) gibi varyantlarının riskini değerlendirebilmek için ülkelerden gelecek raporların önemine işaret ederek, "Tüm ülkeleri hayat kurtarmak ve uzun süreli Kovid-19 yükünü önlemek için mevcut tavsiyeleri uygulamaya çağırıyoruz." diyerek tüm ülkeleri verilerini şeffaf bir şekilde yayımlamaya davet etti.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ, TEDAVİSİ VAR MI?

Ghebreyesus "Şu ana kadar DSÖ'ye 114 ülkeden 90 binden fazla maymun çiçeği virüsü vakası ve bununla bağlantılı 156 ölüm rapor edildi. Ancak bazı ülkelerdeki eksik raporlama nedeniyle gerçek vaka ve ölüm sayısının daha yüksek olduğunu biliyoruz" diyerek sayının daha fazla olduğunu dile getirdi.

Çalışmaları ivedilikle takip ettiklerini belirten Ghebreyesus "Kovid-19'da yaptığım gibi ülkelerin uzun vadede maymun çiçeği virüsünü yönetmelerini destekleyecek ve kalıcı öneriler konusunda bana tavsiyede bulunacak bir inceleme komitesi oluşturdum" diyerek komisyon kurduklarını dile getirdi.