Dondurma Zararlı Mı?

Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan dondurma küçük büyük birçok kişi tarafından severek yenilmesine rağmen dondurma zararlı mı sorusu birçok kişinin aklının bir kenarında yer almaktadır.
Dondurma Zararlı Mı?

Bu soruya cevap bulabilmek için ise ünlü uzmanlar pek çok açıklamadan bulunmuşlardır. Güncel yapılan açıklamalara göre dondurma içerisinde gerçek süt, salep ve şeker bulunmadığı durumlarda o dondurmanın sağlık açısından zararlı olduğu belirtilmektedir. Sağlığa zarar vermenin yanı sıra bu dondurmaları tüketmek kilo alınmasına da yol açmaktadır.

Sıcak havalarda insanlar tarafından sıklıkla tüketilen dondurmanın şerbetli tatlılara kıyas ile daha fazla sağlıklı olduğu söylenmektedir. Ancak bu dondurmanın gerçek ve güvenilir malzemeler ile üretilmesi gerekmektedir. Bu sayede sağlık bakımından herhangi bir tehdit unsuru ortaya çıkarmamaktadır.

Evde Yapılan Dondurma Sağlıklı

Bilindiği üzere evde doğal olarak yapılan ürünler sağlık bakımından daha uygun olmaktadır. Bunlar içerisinde dondurma da yer almaktadır. Evde dondurma yapabilmek için gerekli olan malzemelerin başında yulaf, yoğurt ve meyve gelmektedir. Bunları karıştırıp doğrayıcıdan geçirerek buzdolabında bekletmek sağlıklı ve son derece lezzetli dondurmalar elde edilmesini sağlamaktadır.

Hazır paketli dondurmaların tadır evde yapılan dondurmalara göre daha farklı olmaktadır. Ancak sağlık bakımından düşünüldüğünde evde yapılan dondurmaların tüketilmesi özellikle çocuklar bakımından daha çok tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra kilo sorunu yaşayan kişilerin de ev yapımı dondurma tüketmeleri fayda sağlamaktadır.