Diyabete Karşı Alınacak Önlemler

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, kendi içerisinde değişik çeşitleri olan ve tedavisi sıkıntılı bir hastalıktır. İnsülin dengesizlikleri nedeniyle görülen bu hastalık beslenme ve yaşam tarzı yanında genetik nedenlerle de görülebilir.
Diyabete Karşı Alınacak Önlemler

Ancak henüz başlangıç aşamasındaysanız ya da kendinizi korumak için önlem almak istiyorsanız bazı uyarılara da dikkat etmek gerekiyor.

Sofra Şekeri ve Paket Ürünlerden Uzak Durun

İnsülin direncindeki dengesizliklerin nedenlerinden biri hızlı çıkan kan şekeridir.  Aniden yükselen kan şekerini düzenlemek için salgılanan insülin, bir süre sonra dengesini kaybeder. Bu da şeker hastalığına neden olur. Marketlerde içinde şeker olan tüm paket yiyecekler, sofra şekeri olan besinler, diyabet için zemin yaratabilir. Bu nedenle alternatif sağlıklı yollardan şeker ihtiyacınızı gidermeye odaklanabilirsiniz. Meyve ve sebzeler bunu karşılamanın en iyi yoludur.

Tarçın Tüketin

İnsülin direncini geliştiren en etkili baharatlardan biri tarçındır. Yoğurtla veya meyvelerin üzerine ekerek tarçın yiyebilirsiniz. Kokusuyla tatlı krizlerini de engellediği için size kolaylık da sağlayacaktır.

Spor Yapın

Düzenli egzersiz yapmak, hareket etmek, ruhsal ve fiziksel sağlığınız için son derece önemlidir. Ayrıca şeker hastalığını engellemek için de kan şekerinizi düzenlemeye yardım eden spordan yararlanabilirsiniz. Yapılan çalışmalar spor yapan kişilerde daha az diyabet hastalığının görüldüğünü kanıtlamıştır. Siz de hayat tarzınızı değiştirerek bununla mücadele edebilirsiniz.  Her zaman devam edebileceğiniz bir spor çeşidi bulmak size ayrıca fayda sağlar.