Diş Eti Hastalıkları Kısırlık Yapıyor

Yapılan araştırmalara göre diş eti hastalığı yaşayan kadınların hamile kalma ihtimali 4 kay daha düşük. Çünkü vücuttaki bakteriler yumurtlamayı engelliyor ve bebeğin tutunmasını zorlaştırıyor.
Diş Eti Hastalıkları Kısırlık Yapıyor

Embriyonun Tutunması Zorlaşıyor

Anne adaylarının diş eti bakımına özen göstermesi ve diş eti hastalıklarına karşı tetikte olması gerekiyor. Çünkü dişeti enfeksiyonu gebe kalma sürecini uzatıyor. Tükürükte bulunan P. Gingivalis adındaki bakteri diş etlerinde hatalığa sebep oluyor. Bu hastalık için annenin gebelik şansını 1 yılda üç kat azaltıyor. Diş etlerini saran bakterilerin çeneye de bulaşması halinde gebelik şansı 4 kat azalıyor. Bu inflamasyon hormon üretimini olumsuz etkilediği için gebeliği zorlaştırıyor. Gebelik oluşunca da düşük riski daha yüksek olabiliyor.

Kısırlığa Kadar Sebep Olabiliyor

Peridontal enfeksiyonlar da kısırlığı tetikleyen etkenlerden biri. Bu yüzden anne adayı olan tüm kadınlar ağız sağlığına azami özen göstermelidir. Helsinki Üniversitesi tarafından yapılan 19-42 yaş aralığındaki sağlıklı gebe kalmaya çalışan 256 kadın üzerinde araştırma yapıldı. 12 ay takipte tutulan kadınlardan gebe kalamayanlarda ağız incelemesi yapıldığında, en sık rastlanan bakterinin tükürükte bulunan bu bakteri olduğu saptandı. Araştırma sonucunda ağız sağlığı yerinde olmayan kadınların hamile kalma oranının 4 kat daha düşük olduğu görüldü. Bu nedenle gebe kalmak isteyen kişiler diş kontrollerini ihmal etmemeli ve folat takviyesi almaya özen göstermelidir. Folik asit diye de bulunan bu takviye anne adayları için oldukça önemlidir.