Depresyonu tetikleyen nedenler

İnsanların farklı sebeplerden dolayı hayattan zevk almaması, uykusuzluk çekmesi ya da konsantrasyon bozukluğu yaşaması depresyon belirtileri arasında yer almaktadır.

SAĞLIK 22.09.2019, 11:22 24.09.2019, 11:07

Depresyonu tetikleyen nedenler

İnsanların farklı sebeplerden dolayı hayattan zevk almaması, uykusuzluk çekmesi ya da konsantrasyon bozukluğu yaşaması depresyon belirtileri arasında yer almaktadır.

SAĞLIK 22.09.2019, 11:22 24.09.2019, 11:07
Depresyonu tetikleyen nedenler

Kendinizi değersiz hissetmeniz ya da karamsar hissetmeniz durumunda depresyonu tetikleyen 14 neden özellikle dikkat edilmesi gereken durumları belirtmektedir. Ekonomik Sorunlar

Hemen hemen herkesin yaşayabileceği sorunları arasında yer almaktadır. Hayat mücadelesi içerisinde özellikle kazanç ve giderlerin dengesi kurulamaması depresyon için etkili bir neden oluşturmaktadır.

 1. Aile İçi Çatışmalar

Aile içerisinde yaşanacak olan tartışmalar, hayal kırıklıkları depresyona neden olabilecek durumlar arasında yer almaktadır.

 1. Mükemmeliyetçilik

Kişinin özellikle bu tarz bir yapıya sahip olması ve işlerin yolunda gitmediği dönemlerde problem yaşaması söz konusu olabilir.

 1. İşsizlik veya Yoğun Çalışma

İş kaybı endişesi yaşamak ya da iş kaybı nedeniyle geçim sıkıntısı yaşamak özellikle depresyon nedenleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda yoğun ve zorlayıcı tempoda çalışmakta depresyon üzerinde etkili olmaktadır.

 1. Sevgiliden veya Eşten Ayrılmak

Kişinin özellikle bu tarz durumlar yaşamazsa düzeninin bozulmasına neden olmaktadır. Alışkanlıklarının da değişmesi depresyona neden olabilir.

 1. Kayıplar

Kişinin hayatında önem verdiklerinin ölmesi özellikle depresyona girmesine sebebiyet verebilir.

 1. Mevsimsel Değişimler

Mevsim değişikliği kişilerde depresyona neden olabilir. Özellikle son baharın gelmesi insanlarda daha çok hüzün var ya hissedilmesine neden olabiliyor.

 1. Sağlık Sorunları

Hayatınızı olumsuz şekilde etkileyecek olan tansiyon, romatizmal hastalıklar ya da diyabet gibi rahatsızlıklarda özellikle uzun süren ve uğraştırıcı süreçlere neden olacağından depresyonu tetikleyebilir.

 1. Yalnızlık

Yalnızlık veya yalnız yaşama durumu özellikle büyük kentlerde kişilerin kendini daha mutsuz hissetmesine neden olmaktadır.

 1. Doğum

Doğum sonrasında vücutta yaşanan hormonal değişiklikler ve bebek bakımı özellikle kaygıların artmasına ve depresyona sebebiyet olabilir.

 1. Düzensiz Yaşam

Uyku ve dinlenme konusunda gerekli hassasiyeti göstermeyenler ya da aşırı alkol ve uyuşturucu kullanımı kişilerde depresyona neden olabilecek etkenlerdendir.

 1. Üniversiteye Başlamak

Üniversiteye başlarken yaşanan kaygı depresyona neden olabilir.

 1. Büyük Felaketler

Büyük çaplı olarak yaşanan deprem ya da savaş gibi durumlar depresyon nedenleri arasında yer almaktadır.

 1. Yeni İş veya Yeni Ev

Yaşamınızda yapılacak olan değişikliklerle bazı durumlarda olumsuzluk oluşturabilir.

 1. Psikolojik Sorunlar

Kişinin psikolojik açıdan kendini mutsuz hissetmesi depresyona neden olabilir.

Yorumlar (0)