Demir Eksikliğini Gideren Besin Grupları Neler?

Her yaşın sorunu olabilecek demir eksikliği, yaşam kalitesini düşürüyor. Peki, demir eksikliğine iyi gelen besin grupları neler?

SAĞLIK 14.09.2019, 11:12

Demir Eksikliğini Gideren Besin Grupları Neler?

Her yaşın sorunu olabilecek demir eksikliği, yaşam kalitesini düşürüyor. Peki, demir eksikliğine iyi gelen besin grupları neler?

SAĞLIK 14.09.2019, 11:12
Demir Eksikliğini Gideren Besin Grupları Neler?

Halsizlik, yorgunluk, el ve ayaklarda üşüme gibi sonuçları olan demir eksikliği için çözüm önerileri sunulmuştur. İşte bu besin gruplarını tüketerek, demir eksikliğini bir ölçüde azaltma fırsatı bulabilirsiniz.

Kırmızı Et Tüketimi

İlk olarak önerilen, demir eksikliğinin olduğunu kişilerde demir bakımından en zengin olan kırmızı et tüketiminin artmasıdır. Kuzu eti, dana eti başta olmak üzere en çok ciğer, böbrek, sakatat gibi et tüketiminin olmasının avantajlı olacağıdır. Kırmızı etin haftada en az iki gün tüketiminin demir eksikliği olan kişilerde mutlaka tercih edilmesi gerektiği söyleniyor.

Deniz Ürünleri Tercih Etmek

Söz konusu olan demir eksikliği olduğunda, deniz ürünlerinin tercih edilmesi de önerilenler arasında. Balık, kabuklu deniz ürünleri, istiridye, bitkisel kaynaklı ürünlerin yanında çok daha hızlı şekilde kana karışımı olan ürünler arasında yerini alıyor. Bu sebeple mutlaka demir eksikliği olan kişiler ne yemeli sorusunun yanıtları arasında deniz ürünleri de olacaktır. Haftada bir iki kere de deniz ürünleri yemenin son derece faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Sebze ve Baklagiller

Sağlıklı yaşamın sırrı olarak elbette sebze ve baklagiller gösterilir. Bunun en önemlisi bu ürünlerde demirin en yoğun olduğu besinlerin tercih edilmesidir. Vegan beslenmeyi tercih eden kişiler için mutlaka barbunya, bezelye, semizotu, brokoli, maydanoz, mercimek, ıspanak gibi besinlerin tüketiminin olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Kuru Yemişler

Antep fıstığı, kabuklu fıstık, kaju, ceviz, kabak çekirdeği, kestane gibi kuru yemiş tüketiminin mutlaka olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bakıldığında direkt olarak bu gıdaların tüketiminin olması, direkt olarak tüketim sayesinde kan değerlerinin yükselmesini de sağlar.

Meyve

Kan yapmayı tetikleyen kayısı, incir, hurma, elma, üzüm, çilek ve karpuz gibi sağlıklı meyveleri tercih etmek son derece avantajlıdır. Mutlaka bu besin gruplarının tercih edilmesi gerektiğini söylemeliyiz.

Ekmek ve Tahıl Grubu

Sağlıklı çavdar ekmeği, yulaf ezmesi gibi tam buğdaylı ekmekler yenmelidir. Mısır unu da sayılması gerekenler arasında. Demir eksikliğine ne iyi gelir sorusunun yanıtıdır.

Yorumlar (0)