Çocukları Yetiştirirken Yapılan Hatalar

Anne baba olmak çoğu zaman plansız şekilde meydana gelen ve gereken hassasiyetin gösterilmediği bir durum olabiliyor. Doğumdan itibaren tüm süreci her ne kadar tüm süreci tamamen kontrol etmek mümkün olmasa da anne baba kendi bilincini artırarak hayati öneme sahip hatalardan kaçınabilir.
Çocukları Yetiştirirken Yapılan Hatalar

Çocuk yetiştirme sırasında yapılan yaygın hatalara göz atarak çocukların daha sağlıklı bir süreç yaşaması sağlanabilir.

Mükemmeliyetçilikten Kaçının

Birçok anne babanın düştüğü hatalardan biri çocuğuyla ilgili her şeyin mükemmel olmasını istemektir. Bu durum hatalara karşı daha az direnç geliştirmesine neden olabilir. Ona elinizden geldiği kadar iyi bir hayat vermeye çalışın, ancak bunun baskıya dönüşmesini engelleyin. Çocuğunuzun her zaman başarılı olmayacağını kabul edin ve onu her koşulda destekleyin.

 Duygularını Engellemeyin

Çocukların iyi gelişmesi için hissettiklerine engel olmamanız gerekir. Öfkesini ya da sevincini özgürce yaşamasına izin verin. İstediklerinizi ona yaptıramadığınızda onu zorlamayın. Olabildiğince orta yolu bulmaya çalışın ve bu sayede devamlı isyan halinde bir çocuk yerine daha ılımlı ve çözüm arayışında olan biri yetiştirirsiniz.

 Aşırı Koruyucu Olmayın

Çocuk yetiştirirken yapılan hatalar arasında belki de en yaygın olanıdır. Aşırı koruyucu olmak, her düştüğünde onun yanına koşmak sorunları çözerken zorlanmasına neden olur. Kendi çözümlerini bulması için zor durumlarda kalmalı ve problem çözebilmelidir.

Oyun Oynarken Ona İzin Verin

Çocuklar hayatlarının ilk dönemlerinde her şeyi öğrenmek ve keşfetmek isterler. Bu nedenle onun merak ettiği şeyler için yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca birlikte oyun oynarken yönetimi ona vermeniz önerilir.