Çocuğu olan aileler dikkat! Anne babalar doktorlar uyardı çocuklar mutlaka yemeli

Son dönemde salgın hastalıklar yeniden ortaya çıkarken çocuğu olan ailelere doktorlardan uyarı geldi.
Çocuğu olan aileler dikkat! Anne babalar doktorlar uyardı çocuklar mutlaka yemeli

Çocuğu olan aileler dikkat! Anne babalar doktorlar uyardı çocuklar mutlaka yemeli - Çocuklu aileler için yeni uyarı yapıldı. Son dönemde salgın hastalıklarda yaşanan artış dikkat çekerken çocuklar için de Omega 3 tavsiyesi verildi.

Uz. Dr. Vefa Mirzaliyeva, “Balık yağı; vücut direnç sistemi, kalp damar tıkanıklığı, beyin gelişimi ve göz sağlığı için önemli bir besindir” diyerek tüm çocukların mutlaka bu takviyeyi düzenli olarak almaları gerektiğinin altını çizdi.

HAFTADA EN AZ 2-3 YENMESİ GEREKİYOR!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Vefa Mirzaliyeva, balık yağının önemi hakkında açıklamalarda bulundu. Balığın saklama, hazırlama ve pişirme kurallarına dikkat edilmediğinde kolaylıkla bozularak sağlık açısından riskli sonuçlara neden olabileceğini ifade eden Uz. Dr. Mirzaliyeva, “Öncelikle balık yağı kullanırken, OMEGA3 miktarına dikkat etmemiz gerekiyor.

Balık yağı kullanmalı mıyız sorusuna ise evet diyorum. Eğer çocuklarımız hafta da 2-3 defa düzenli olarak balık tüketmiyor ise balık yağı kullanmalıyız. Kullanırken OMEGA3 miktarına dikkat etmemiz lazım. Balık yağı vücut direnç sistemi, kalp damar tıkanıklığı, beyin gelişimi ve göz sağlığı için önemli bir besindir.

Balık yağı kullanırken dikkat etmemiz gereken konular birisi de EPA ve DHA oranıdır. Bu oran 3/2 miktarında olması gerekiyor. Sertifikasının olması gerekiyor. Böylece ağır metaller ve zararlı maddelerden arınmış oluyor” diyerek çocuklu ailelerin bu besini sofralarnıdan eksik etmemeleri gerektiğini ifade etti.