Çin Malı Gözlükler Sağlık Bakanlığı’nı Harekete Geçirdi

Sağlık Bakanlığı piyasada hızla yaygınlaşan ve göz sağlığını olumsuz etkileyen Çin malı gözlükler konusunda düğmeye bastı. Hastalara verilen gözlüklerin ithal edildiği yerden üretildiği yere kadar detaylı bir takip yapılacak.
Çin Malı Gözlükler Sağlık Bakanlığı’nı Harekete Geçirdi

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gözlük camları ve çerçevelerine yönelik ürün takip sistemi uygulamasına başlandı. Alınan bilgiye göre, göz sağlığının büyük bir önemine sahip olan çerçeve ve camların üretiminden ithal edildiği yerlere kadar her aşamasının takip edileceği ve vatandaşın sağlıklı gözlük kullanmasının sağlanması hedef edildi.

Piyasadaki Sahte Ürünler Belirlenecek

Bu uygulama sayesinde piyasadaki sahte ürünlerin kolayca tespit edilmesi mümkün olacak. İnsan sağlığı için ciddi bir öneme sahip olan gözlüklerin kalitesiz olmasının göz sağlığını olumsuz etkilediği biliniyor.

Risk grubu yüksek olanlar başta olmak üzere gözlük, beyne takılan piller, dişteki implantlar da bu uygulamaya dahil edildi. Herhangi bir üründe sorun tespit edilmesi durumunda hastalara doğrudan ulaşmak da mümkün olacak.

ÜST Mobil Yakında Kullanımda Olacak

TÜBİTAK tarafından desteklenen ÜTS de İTS gibi mobil uygulamasıyla kullanılabilecek. Bu şekilde tüketiciler herhangi bir ürün aldığında ürünle ilgili görseller ve barkodlar kolay bir şekilde karşısına çıkacak. Acil durumlar için de cep telefonuna girilen ürün bilgisi ile ürünün nerede olduğu öğrenilebilecek. Bu uygulamanın birçok ülke tarafından örnek alınacağı düşünülüyor.