Bunu yapanın tansiyonu 12 8’e dengeleniyor

Tansiyon ne yazık ki sadece yaşlılarda değil artık gençlerde de görülen bir problem haline denk geldi. Düşük tansiyonun sıkıntı yaratabileceği gibi yüksek tansiyon da ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. İşte tansiyonu dengelemenin yolları
Bunu yapanın tansiyonu 12 8’e dengeleniyor

Tansiyon, kalbin atmasıyla damarlarda oluşan basınç ile (Büyük) kalp kasının gevşemesi ile (Küçük) ortaya çıkan sayılar olarak tanımlanmaktadır. Tansiyon genel olarak pek çok kişide farklılık gösterse de ortalama olarak 12 / 8 çıkması gerekmektedir.

Kan basıncını belirleyen tansiyonda her iki sayının da önemli olduğu bilinmektedir. Genellikle 65 yaş üstü pek çok kişide hipertansiyon olarak ifade edilen yüksek tansiyon rahatsızlığı görülmektedir. Ancak tansiyon rahatsızlık yaşı o kadar düştü ki 40 hatta 30’lu yaşlarda bile nadir de olsa görülebilmektedir.

Diğer yandan düşük tansiyon da ani tansiyon düşmelerinden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Şiddetli baş ağrısı, halsizlik, bayılma hali, terleme gibi durumlarla kendini gösterebilir. Yüksek tansiyon belirtileri arasında da çarpıntı, kulaklarda uğultu hissi, aşırı terleme ve baş ağrısı gibi durumlar görülebilmektedir.

YÜKSEK TANSİYON NASIL DÜZELİR?

Yüksek tansiyon pek çok sebepten ötürü meydana gelebilir. İlk olarak doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekiyor. Evde ise beyaz un yerine tam tahıllı un tüketmeli ve bol su içmelisiniz. Bu şekilde tansiyonunuzu sabit hale getirebilirsiniz.

Yüksek tansiyon uyku apnesi, troid problemi, doğum kusurları ya da kullanılan doğum haplarından dolayı ortaya çıkabilir.

DÜŞÜK TANSİYON NASIL DÜZELİR?

Düşük tansiyon yüksek tansiyona göre daha ani bir şekilde gelişebilir. Düşük tansiyon için uzanmak ve ayakları yukarı dikmek gerekiyor. Bir miktar tuzlu ayran da tansiyonunuzu dengelemenize yardımcı olacaktır. Özellikle son dönemlerde artış gösteren sıcaklar düşük tansiyon sorununu ortaya çıkarabilir. Bunun dışında başı soğuk su ile yıkamak da tansiyonun dengelenmesine yardımcı olabilir.