Bu belirtilerden en az 2 tanesi olan hemen göz muayenesi olmaya koşsun!

Tüm gün bilgisayar, telefon ve televizyon karşısında geçirilen süreler her geçen gün artarken uzmanlar göz sağlığı açısından son derece önemli uyarıda bulundu.
Bu belirtilerden en az 2 tanesi olan hemen göz muayenesi olmaya koşsun!

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekrana bakma süresi her geçen gün artmaya devam ederken bu durum göz sağlığı açısından büyük risk barındırıyor. Uzmanlar özellikle de gün içerisinde telefon ve bilgisiyara uzun süre bakan kişilere yeni uyarılarda bulundu.

Manisa Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları hekimi Op. Dr. Okan Taşkın göz kuruluğuna dair açıklamalarda bulundu. Taşkın, "Gözlerde yanma, kuruluk hissi, yabancı cisim hissi gibi şikayetler varsa mutlaka bir göz muayenesi olunmalıdır" dedi. Göz yaşınının yetersizliği durumunda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

GÖZYAŞI YETERSİZLİĞİ GÖZ SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR!

Göz kuruluğunun, göz yaşının yetersizliği durumu olduğuna dikkat çeken Manisa Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları hekimi Op. Dr. Okan Taşkın, "Gözyaşının yetersizliği durumunda gözlerde yanma, ağrı, yabancı cisim hissi, batma, kızarıklık gibi şikayetler oluşmaktadır. İlerleyen yaşlarda daha sık görülen göz kuruluğu, bulunduğunuz yerde klima varsa ya da sigara içilmiş bir ortamda daha fazla görülmektedir.

Göz kuruluğu bazen ağız kuruluğu ile birlikte olabiliyor bu duruma 'Sjögren Sendromu' denilmektedir. Bu şekilde ağız kuruluğu ve göz kuruluğu bir arada olduğunda Romatolojik hastalıklar açısından araştırma yapmak gereklidir" dedi.

Uzmanlar basit bir göz muayenesi ve yapılacak olan biyomikroskoskop ile göz kuruluğu tanısı koyabildiklerini belirterek tanının ardından tedavi aşaması başlıyor. Suni gözyaşı damlası ile hastaların rahatlatılması amaçlanırken bazende mevcut gözyaşının korunması adına gözyaşını boşaltan kanallara tıkaç takılabiliyor.