Bilgisayar başında çalışanlar dikkat! Bu şikayetiniz varsa felç olabilirsiniz...

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle bilgisayar başında yapılan işler artarken bu işlerde çalışanlara kritik uyarı yapıldı.
Bilgisayar başında çalışanlar dikkat! Bu şikayetiniz varsa felç olabilirsiniz...

Bilgisayar başında çalışanlar dikkat! Bu şikayetiniz varsa felç olabilirsiniz... - Özellikle de pandemi sonrasında pek çok işyeri evden çalışma sistemine geçiş yaparken bilgisayar başında çalışan kişilerin sayısında rekor artış yaşanmıştı.

Uzun süre hareketsiz bir şekilde oturan kişiler için ne yazık ki pek çok sağlık riski ortaya çıkarken uzun süre aynı yerde oturmak, bir noktaya bakmak ve aynı pozisyonda durmak özellikle de omurga sisteminde sağlık sorunlarına neden oluyor. Uzmanlar konu hakkında uyarı yaparken boyun ağrısı yaşayanlara kritik uyarı yapıldı.

BOYUN AĞRISI ÇEKENLER AMAN DİKKAT!

Medicana International İzmir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tuğberk Özdemir bilgisayar başında çalışanları ya da uzun süre ekrana bakanları uyararak “Boyun fıtığı; boyunda, omuzlarda kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyecek derecede; ağrı, uyuşma, güç kaybı, his kaybı; boyun, omuz ve sırt kaslarında spazma neden olabilir. Bu şikayetler, özellikle sabah uyanınca daha fazla hissedilebilir hatta gece uykudan uyandıracak şekilde de kendini gösterebilir” dedi.

Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tuğberk Özdemir yaşanan şikayetlerin kişiyi felce kadar götürebileceğini belirterek boyun fıtığının ihmal edilmemesi gereken bir hastalık olduğunu söyledi. Özdemir “Ani ve güçlü boyun hareketleri, ağır kaldırmak, ani ters dönüşler, baş öne eğik olarak uzun süreli çalışmak, masa başında uzun saatler çalışmak, uygun olmayan yatma biçimi, doğru seçilmeyen yastık ile uyumak, özellikle emniyet kemeri takmadan araba kullananlarda ani frenle alınan darbeler, trafik kazaları, geçirilmiş boyun incinmesi, spor yaralanmaları ve osteoporoz gibi nedenlerden kaynaklanabilir” diyerek herkesin bu belirtileri ciddiye almasını ve doktora başvuru yapmasını istedi.