Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baş ağrısı şikayeti olan kişilerin nöroloji uzmanlarına görülmesi gerekmektedir.

SAĞLIK 06.11.2020, 12:26

Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baş ağrısı şikayeti olan kişilerin nöroloji uzmanlarına görülmesi gerekmektedir.

SAĞLIK 06.11.2020, 12:26
Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baş ağrısı çoğu zaman hastalığın kendisi değildir ve üzerinde durulması gereken bir semptomdur. İnsanların hemen hepsi hayatlarının bir döneminde baş ağrısı yaşamışlardır. Baş ağrısı şiddetli olduğu zaman kişilerin yaşam kaliteleri etkilenebilir. Şiddetli baş ağrısı yaşayan kişiler günlük işlerini yaparken bile zorlanabilirler. Baş ağrısı genellikle birden gelir. Ağrı bir iki saat ya da günlerce sürebilir. Baş ağrısı farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu durumlarda doktora danışmak hayati önem taşımaktadır. Eğer baş ağrınız gittikçe artıyorsa mutlaka bir hastanenin acil servisine danışmanız gerekir.

Baş Ağrısı için Ne Zaman Doktora Danışmak Gerekir?

Baş ağrısı için doktora danışmak hayati öneme sahiptir . Bu nedenle baş ağrısının küçümsenmemesi gerekir. Aşağıdaki durumlarda mutlaka uzmana danışın:

  • Baş ağrısı ile birlikte görme bozukluğu,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Konuşmada bozukluk,
  • Bayılma,
  • Kafa karışıklığı,
  • Yüksek ateş,
  • Vücudun belli kısmında uyuşma,
  • Güçsüz hissetme,
  • Yürümede dengesizlik olması halinde en kısa zamanda acil servise gidin ya da 112’yi arayın.

Migren Tipi Baş Ağrısı Nedir?

Migren tipi baş ağrısı toplumda en sık görülen ve şiddetli gelen bir türdür. Migren türü baş ağrısı diğer baş ağrısı türlerinden belirgin olarak ayrılmaktadır. Migren baş ağrıları diğer ağrılardan farklı olarak genellikle başın yarısını kaplar. Bu ağrı ile birlikte bulantı ve kusma bulunur. Nöbetler halinde geldiği bilinmektedir ve aura olarak tabir edilen öncü belirtileri de vardır. Genellikle seyrek gelen bu ağrılar dayanılmaz olabilir.

Migren tipi baş ağrısından farklı olarak küme tiği baş ağrısı da sık görülmektedir. Bu baş ağrısı genellikle ilk bahar ve sonbahar mevsimlerinde görülmektedir. Bu ağrılar 30 ile 45 gün gibi çok uzun süreler sürebiliyor. Baş ağrısı genellikle gözlerin yaşarmasına neden oluyor ve sabaha karşı kişilerin uykudan uyanmasına yol açıyor. Çok şiddetli olan bu ağrılar genellikle tek taraflı ortaya çıkıyor.

Yorumlar (0)