Aydın Didim'de tüm okul kantinleri denetlendi!

Aydın’ın Didim ilçesinde İl Tarım ve orman Müdürlüğü ekipleri okullardaki kantinleri ve yemekhaneleri denetlediler.
Aydın Didim'de tüm okul kantinleri denetlendi!

AYDIN (İHA) – Aydın’ın Didim ilçesinde okullarda öğrencilerin sağlıklı gıda tüketebilmeleri için tedbirler en üst seviyede tutuluyor. Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri Didim ilçesinde bulunan tüm okulların kantinlerini ve yemekhane bölümlerini denetlediler. Öğrencilere sağlıklı gıda satılabilmesi için düzenli olarak yapılan bu denetimlerde en küçük bir taviz verilmiyor.

Denetimde herhangi bir aykırılık tespit edilmesi halinde hemen işlem yapan ekipler satılan ürünlerin son kullanma tarihlerine kadar her türlü detayı kontrol ettiler. Okul gıdası standartlarına uymayan ürünlerin kantinlerde satışına izin verilmezken yemekhanelerin de hijyenik olmasına büyük önem veriliyor.

DENETİMLER YAPILDI

Her gün binlerce öğrenciye hizmet veren okul kantinlerinde Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince denetimler aralıksız sürüyor. Bu çerçevede Didim’de de okul kantinleri denetlendi. Muhtemel gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi ve öğrencilerin hijyenik ortamlarda alışveriş yapması amacıyla kontroller gerçekleştirilirken, ekipler gıda ürünlerini tek tek inceledi.

Ürünlerin “okul gıdası” standartlarına uygun olup olmadığı da bakılırken ürünlerin son tüketim tarihi ve etiket kontrolleri yapıldı. Hijyen, çalışma ortamı gibi konularda denetimler de gerçekleştirilirken kantin işletmecilerine öğrenci sağlığını tehdit eden ürünlerin satışına müsaade edilmediği hatırlatıldı. Yönetmeliğe aykırı hareket eden kantincilere ise cezai işlem uyguladı. Öğrencilerin okulda sağlıklı gıda tüketmeleri ve hijyenik ortamlarda alışveriş yapmaları adına kantin denetimlerinin yeni eğitim öğretim döneminde de aralıksız devam edeceği öğrenildi.

Denetimler ile ilgili Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Yapılan denetimlerle birlikte ilçemizdeki okullarda faaliyet gösteren kantin ve yemekhanelerin denetimi tamamlanmıştır. Öğrenci ve öğretmenlerimizin güvenilir gıdaya ulaşması amacıyla yeni eğitim öğretim yılının açılmasıyla birlikte denetimlerimiz devam edecektir" ifadeleri yer aldı.

Aydın’ın Didim ilçesinde yapılan denetimler sürekli olarak uygulanıyor. Belirsiz periyotlarda kantinler ve yemekhaneler denetlenirken bu uygulama diğer ilçelerde de gerçekleştiriliyor. Öğrencilerin sağlıklı gıdaya ulaşmaları için işi sıkı tutan ekiplerin bu çalışması velileri de ayrıca memnun ediyor.