Ayakta Çalışanlar İçin Öneriler

Çalışma hayatında zamanın çoğunu ayakta geçirenler için genel sağlığın bozulmaması için bazı uyarılara dikkat etmek gerekiyor. Kan dolaşımı gibi sorunlar özellikle ayakta çalışanlar için kritik öneme sahip.
Ayakta Çalışanlar İçin Öneriler

Çalışırken Ayaklarınızı Hareket Ettirin

Eğer sabit bir yerde ayakta kalmak durumundaysanız kan dolaşımını normale döndürmek için bileklerden hareket ettirebilirsiniz.  Ayaktayken kan akışı hep aynı yönde devam eder ve bir süre sonra alt kısımdan yukarı çıkışta zorlanabilir. Zaten varislerin oluşma nedeni de bu zorlama tıkanma halidir. Bileklerden hareket ettirmeniz kan dolaşımının az da olsa rahatlamasını sağlar.

Bir Süre Havada Bekletin

 Eve döndüğünüzde ayaklarınızı havaya kaldırarak dolaşım yönünü değiştirin ve ağrıları azaltın. Uzun süre ayakta kalmak beraberinde taban ve bilek ağrılarını da getirecektir. Kan akışını tersine çevirdiğinizde ağrıların da hafiflediğini hissedersiniz.  Bu nedenle 10-15 dakika ayaklarınızı havaya kaldırın ve bekleyin.

Alkol ve Sigarayı Bırakın

Kan akışını bozan etkenlerden biri sigara ve alkoldür. Bu maddelerin içerisinde bulunan maddeler kan akışını yavaşlatır ve normal gidişatı sekteye uğratır.

Egzersiz Yapın

Devamlı ayakta çalışmak ve yorulmak egzersize ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmez. Aksine egzersiz yaptığınızda günlük fiziksel aktivitelerinizde daha dayanıklı olduğunuzu hissedersiniz. Buna sağlıklı ve düzenli beslenmeyi de eklediğinizde genel olarak sağlığınız da olumlu etkilenecektir. Tabi günlük hareketiniz fazla olduğundan çok ağır sporlar yerine yürüyüş, bisiklet, hafif tempo koşu gibi seçenekler ideal olacaktır.