Ateşe ne iyi gelir, Nasıl geçer, Ateş nasıl düşürülür, ne düşürür

Vücut sıcaklığının 38 derecenin üstüne çıkması yüksek ateş olarak adlandırılmaktadır.

SAĞLIK 16.03.2020, 22:37

Ateşe ne iyi gelir, Nasıl geçer, Ateş nasıl düşürülür, ne düşürür

Vücut sıcaklığının 38 derecenin üstüne çıkması yüksek ateş olarak adlandırılmaktadır.

SAĞLIK 16.03.2020, 22:37
Ateşe ne iyi gelir, Nasıl geçer, Ateş nasıl düşürülür, ne düşürür
Vücudumuzda yerleşen mikropların bağışıklık sistemimize etki etmesi yüksek ateş olmasına neden olmaktadır. Çocuklarda ve bebeklerde yüksek ateşin 40 dereceyi geçmesi havale geçirme riskini getirdiği için oldukça tehlikeli bir durumdur böyle bir durumda vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir. Sağlık kuruluşuna gitmenin mümkün olmadığı durumlarda evde ateş düşürmek için uygulanan bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri haberimizde bulabilirsiniz.

Bebeklerde Ve Çocuklarda Yüksek Ateş

Yüksek ateş genellikle bebekler ve çocuklar için daha tehlikelidir. Vücut ısısının 39 ve 40 derece civarında olması ateşli havale durumunun olmasının neden olur ve bu durum çocuklarda ve bebeklerde sıkıntılı bir süreç yaşanmasına neden olabilir. Ateşli havale durumu 6 aylık bebekler den 5 yaş grubu çocuklara kadar görülmektedir. Ateşli havale görülmesi durumunda çocuklarda bilinç kaybı ve morarma görülebilir. Panik yapmadan hava kanallarının açık olacağı bir şekilde yatırarak sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir. Sağlık kuruluşuna gidilemiyorsa ilk başta varsa yünlü kıyafetler olmak üzere fazla kıyafetler çıkartılmalıdır. Oda sıcaklığının 20 derece civarına düşürülerek bebeğin emzirme durumuna göre anne sütü veya sıvı verilmelidir. Çünkü yüksek ateş sıvı kaybına neden olmaktadır. Ateş düşürücü ilaç verilebileceği gibi uygun pozisyonda fitil uygulayarak ateş düşürmeye çalışılmalıdır. Bunların dışında ateş düşürmek için ılık su ile duş yaptırılması gerekir. Bebeklerde ve çocuklarda yüksek ateşi düşürmeye çalışırken kesinlikle sirkeli su kullanmak ve ıslak bez koymak gibi yöntemler kullanılmamalıdır.

Yetişkinlerde Ateş Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Ateş düşürme yöntemleri yaş grubuna göre değiştiği için yetişkinlerde ateş düşürme için uygulanan yöntemler de farklılık göstermektedir. Yetişkinlerde ateş düşürücü ilaç kullanmak, ılık su ile duş almak, bol bol sıvı tüketmek, soğuk bez ile koltuk altına belli aralıklarla kompres uygulamak, oda sıcaklığını azaltmak, rahat giysiler giymek ve istirahat etmek gibi yöntemler uygulanabilir. Bunların dışında nefes alışverişi düzenlemek ve ateşi düşürmek için bitkisel içerikli içecekler de kullanılabilir.

Yorumlar (0)