Aman dikkat bu belirtiler sizde de varsa sinüzit olabilirsiniz

Kış mevsiminin etkisini arttırmasıyla sinüzit şikayeti olan kişilerin sayıları artarken hastalığın belirtileri de açıklandı. Bu belirtilere dikkat...
Aman dikkat bu belirtiler sizde de varsa sinüzit olabilirsiniz

Son yıllarda görülme sıklığı artan hastalıklar arasında yer alan sinüzit kış mevsiminin gelmesiyle beraber etkisini arttırdı. Pek çok kişide görülen hastalık yaşam kalitesini büyük oranda düşürürken belirtileri de merak konusu olmuştu.

Sinüzite karşı uyarılarda bulunan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İsmet Çerçi, “Burun tıkanıklığı ve akıntısı ile yüzde ağrı ve dolgunluk hissiyle seyreden sinüzit yaşam kalitesini ciddi derecede düşürüyor” dedi. Özellikle kış aylarının başlamasıyla birlikte üst solunum yolları rahatsızlıkları da artıyor.

SİNÜZİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu hastalıkların en başında ise sinüzit yer alıyor. Fakat sinüzitin tedavi edilmediğinde ciddi komplikasyonlara neden olan bir sorun olduğu tam olarak bilinmiyor. sinüzit, doğru tanı ve tedavi edilmediğinde farenjit, larenjit, bronşit, orta kulak enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Bazen de göz ya da beyin gibi organlarda sorunlar oluşturabiliyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İsmet Çerçi, “Yaşam kalitesini yakından etkileyen sinüzit, en sik kış aylarında görülmektedir. Burunda tıkanıklık, boğaz ağrısı, hafif ateş, halsizlik ve adaptasyon güçlüğü, göz ve yüz çevresinde zonklayıcı bir baş ağrısı, burun ve genizden sari yeşil renkli akıntı, ağızda koku ve tat bozukluğu, sinüzitin başlıca belirtileridir. Genellikle yüzün ön kısmında bu ağrı hissedilmektedir. Bu tip baş ağrıları sabahları şiddetli olup, gün içinde ise azalma eğilimi gösteriyor” dedi.

SİNÜZİT NEDEN ARTAR?

Hastaların yaşam kalitelerine direkt olarak olumsuz etki eden sinüzitten korunmak için alınması gereken önlemleri anlatan Dr. İsmet Çerçi, “Alerjik bir bünyeniz varsa sinüzit riskiniz yüksektir. Bu nedenle alerji tedavinizi aksatmayın ve alerjinizi kontrol altına alin. Sigara dumanı ve kirli hava sinüzit için tetikleyici olabileceği için böyle ortamlardan uzak durun. Çünkü sigara dumanı ve kirli hava partikülleri hava yollarında enflamasyona neden olarak hastalığı alevlendirebilir" dedi.

Solunan havanın nem düzeyinin sinüzit ile yakın alakası olduğunu belirten Çerçi kronik sinüzit şikayeti olan kişilerin ise kesin çözümünün ameliyat olduğunu ifuad eetti. Yine ağır nazal alerjisi olan kişilerin sinüzit ameliyatı olsalar dahi ilaç tedavisine devam etmeleri gerekirken bu kişilerin kurallara uymaması durumunda yeniden bu hastalığa yakalanabilecekleri belirtildi.