Ak Kadınlardan "Hareketli ol Diyabet olma" etkinliği

AK Parti Uşak Kadın Kolları tarafından 14 Kasım Diyabet Günü nedeniyle 'Hareketli Ol Diyabet Olma' adı altında bir etkinlik düzenlendi.
Ak Kadınlardan "Hareketli ol Diyabet olma"   etkinliği

Diyabetin önemi için yapılan etkinliğe il Kadın Kolları Başkanı İlknur Ertuğrul, il sosyal işler başkanı Zeynep Ceylaner,  Sağlıklı Hayat Merkezi Doktorlarından Yasemin Köprü ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Etkinliğe katılan doktor Yasemin Köprü, diyabet hakkında bilgiler verdi. Yönetim kurulu üyelerinin kan ölçümü de  yapıldı.

Etkinlikte konuşan il Kadın Kolları Başkanı İlknur Ertuğrul;"Diyabet, zamanın da ve iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğa yol açabilmektedir. Özellikle hipertansiyon, obezite,aile öyküsünün varlığı Tip 2 diyabet gelişimi için birinci sırada hazırlayıcı etkenleri oluşturmaktadır.

Uluslar arası Diyabet Federasyonu IDF 2017 verilerine göre, dünyada 425 milyon diyabetli yetişkin vardır; bu demektir ki her 11 kişiden 1’i diyabet hastasıdır.2 diyabetli yetişkinden 1’ine (0/046,5) ise teşhis konulmamıştır.  Yani kişi diyabetli olduğunu bilmemektedir.

Diyabet açısından risk grupları belirlenip hastalığın ilerlemesi önlenmediğinde hasta sayısı artmakta, başta kalp krizi, böbrek yetmezliği,göz sorunları,ayak yaraları ve ampütasyonları gibi ciddi komplikasyonlar görülmektedir.Bu kadar ciddi komplikasyonları olan diyabetin önlenmesi ve halk sağlığının korunması için tüm dünyada diyabet  farkındalığını artırmak amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü olarak kutlanır."dedi.

Ertuğrul, “Bu vesile ile diyabetin verdiği zararların neler olduğunun mikro ölçekte ailede hem de makro ölçekte toplumda farkındalık artırmak için Ak Parti Uşak Kadın kolları olarak yaptığımız bu etkinliğin gerekli bilinci oluşturmasını diliyoruz” şeklinde açıklamasına son verdi.